Koalícia zamietla včera aj trestnú zodpovednosť právnických osôb či hazardné hry
BRATISLAVA. Parlament včera posunul do druhého čítania iba návrh zákona o zásluhách Andreja Hlinku
o štátotvorný slovenský národ a o Slovenskú republiku, ktorý do Národnej rady SR predložili poslanci za SNS. Naopak, obdobnú právnu normu poslancov za KDH snemovňa zamietla, rovnako ako ďalších päť opozičných návrhov.
Čo ešte neprešlo
Predkladatelia Daniel Lipšic (KDH) a Gyula Bárdos (SMK) neuspeli s návrhom na vydanie zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Zákon stanovoval právnickým osobám trestnú zodpovednosť za trestné činy v oblasti terorizmu, obchodovania s ľuďmi a so zbraňami, korupcie, detskej pornografie, počítačovej
kriminality a obchodovania s drogami.
Podporu nezískal ani ďalší materiál KDH - novela zákona o hazardných hrách. Na jej základe mali mať mestá a obce právo zakázať prevádzkovanie hazardných hier na svojom území.
Poslanci zamietli aj novelu zákona o rozpočtových pravidlách zákonodarcov za SDKÚ-DS. Právna norma reagujúca na kauzu Privilégium mala spresniť podmienky prideľovania dotácií zo štátneho rozpočtu.
Dostatok hlasov nezískala ani novela zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom predkladateľky Márie Sabolovej (KDH). Návrh priznával príplatok k dôchodku, ktorý majú politickí väzni, aj osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác.
Poslanci v prvom čítaní neschválili ani návrh zákona o výchove a vzdelávaní z dielne opozičných zákonodarcov Martina Fronca (KDH), Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) a Lászlóa Szigetiho (SMK).
Uspel iba Hlinka
Parlament včera posunul do druhého čítania len návrh zákona o zásluhách Andreja Hlinku o štátotvorný
slovenský národ a o Slovenskú republiku, ktorý predložili poslanci za SNS. Zákon Hlinkovi priznáva čestný titul Otec národa. Dotýka sa aj Hlinkových mimoriadnych zásluh pri konštituovaní slovenského národa ako štátotvorného národa. Zároveň by sa mala v parlamente inštalovať busta tohto národného dejateľa.
Dzurinda: Tlak rastie
Poslanci začali včera rokovať aj o opozičnom návrhu ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Jeho cieľom je garantovať občanom - sporiteľom nemennosť pravidiel starobného dôchodkového sporenia.
"Prichádzame opäť s návrhom ústavného zákona, lebo tlak vlády na dôchodkovú reformu nezoslabol, naopak,
zosilnel," povedal v rozprave poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Poznamenal, že vláda sa otvorením druhého piliera snaží zaplátať aspoň z časti dieru v Sociálnej poisťovni. "Aby bol odliv ľudí čo najvyšší, vláda navrhuje predĺženie obdobia dôchodkového poistenia na nárok na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok z desiatich na 15 rokov," dodal.
Mečiar navrhol stiahnutie
Po vystúpení Júliusa Brocku (KDH), ktorý takisto podporil prijatie ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov, navrhol vo faktickej poznámke Vladimír Mečiar (ĽS-HZDS) stiahnutie tohto návrhu i vládneho návrhu z rokovania schôdze. "Zoberme ich preč," povedal Mečiar.
"Ak to odznie ako procedurálny návrh, nemáme problém to podporiť," reagovala Klára Sarkőzy (SMK).
Národná rada SR bude dnes pokračovať v rokovaní o tejto téme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.