Korzár logo Korzár

Výpoveď stáročí na Hlavnej ulici v Prešove

Prešov patril do kontextu histórie Uhorska, I. ČSR a Slovenska. Stále neboli odhalené všetky jeho dávne tajomstvá, ktoré zanechala minulosť. Najviac

kultúrno-historických pamiatok je v historickom jadre, medzi bývalými hradbami a z neho predovšetkým na Hlavnej. Potešiteľné je, že čoraz viac sa o historcké rarity obohacujú aj novšie lokality mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kultúrny zážitok

Prechádzka po Hlavnej ulici je zážitok, ak po nej prechádzame s otvorenými očami a základnými informáciami o meste. Naša zastávka bola pri dome č. 51 a čiastočne aj dome 53, kde už viac ako tridsať rokov má svoje sídlo Šarišská galéria. Nebude to prehliadka umeleckých diel, ale pokúsime sa nahliadnuť do histórie domu, aj keď sa nám nepodarí odhaliť všetko.

SkryťVypnúť reklamu

V 15. storočí v Prešove nachádzali živnú pôdu umelecké remeslá a medzi nimi nechýbalo ani maliarstvo. Medzi významných maliarskych majstrov patrili bratia Peter a Albert Molerovci. Boli nielen maliari, ale aj uznávaní mešťania a členovia mestskej rady. Petrovi Molerovi už vtedy patril dom č. 86 a dom na mieste dnešnej mestskej radnice. V tom čase zhorela mestská vináreň, ktorá stála na druhej strane námestia oproti radnici, kde v minulosti bol Sedriálny dom a dnes je tam obchod sv. Vojtecha. Mestská rada rozhodla jeho dom odkúpiť a postaviť tam mestskú vináreň. Neskoršie tu bola postavená mestská radnica.

Bratia - maliari

Druhý z bratov - Albert Moler bol vlastníkom jednopodlažnej budovy a mieste dnešného domu č. 51. Obidvom maliarom v tom čase prialo šťastie. Boli vyhľadávaní maliari v meste a najmä pri úprave nového chrámu sv. Mikuláša. Stávali sa zámožnými občanmi mesta. boli tvorcami oltárnych tabúľ, ktoré donedávna zdobili tento prešovský kostol. Dodnes sa z nich zachovalo štrnásť tabúľ, obojstranne maľovaných pochádzajúcich z rokov 1497 - 1506. V 18. storočí boli tieto tabule umiestnené v operadlovej časti bočných senátorských lavíc a v r. 1980 - 1985 po reštaurovaní boli dané do úschovy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1620 sa do Prešova presťahoval so svojou rodinou z Viedne bohatý obchodník Adam Zimmerman. Jeho syn Žigmund sa stal v polovici 17. stor. vlastníkom tohto domu. Pôvodný dom v ktorom býval Albert Moler, dal prestavať do honosnej renesančnej podoby. Časy, v ktorých dom prešiel do vlastníctva Žigmunda Zimmermana, boli veľmi pohnuté. Boli poznamenané reformačnými a rekatolizačnými premenami v meste. Prešov sa v tom čase na 140 rokov stal evanjelickým mestom, s čím sa nevedela zmieriť cisárska Viedeň, ale predovšetkým katolícki hodnostári. Situácia sa v meste veľmi často menila raz v prospech jednej, inokedy druhej strany.

Caraffove jatky

Po skončení kuruckého povstania roku 1685 sa zdalo, že sa situácia upokojí, ale nakoniec to vyústilo v r. 1687 do smutne známej popravy 24 popredných predstaviteľov povstania a mešťanov, čo vošlo do histórie ako "Caraffove krvavé jatky". Medzi popravenými bol šľachtic Andrej Keczer, jeho 30-ročný syn Gabriel, za nimi nasledoval aj vtedajší majiteľ domu č. 51 Žigmund Zimmerman, známy obchodník a inšpektor na Evanjelickom kolégiu, ktorý bol aj zaťom šľachtica Andreja Keczera. Medzi popravenými bol aj ďalší zať Andreja Keczera a švagor Žigmunda Zimmermana Martin Šárossy.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníkom domu č. 51 sa koncom 18. stor. stal sa barón Volfgang Vecsey z Hajnáčky, opäť Nemec a Viedenčan, ktorý v r. 1750 predsedal košickej cisárskej administratíve, zaoberajúcej sa ťažbou opálov na Dubníku. Jeho poslaním bolo dozerať a kontrolovať ťažbu a manipuláciu s týmto polodrahokamom.

V dome č. 51 opäť maliar

V rokoch 1824 - 1847 v dome č. 51 žil významný slovenský maliar Ján Rombauer, pôvodom z Levoče, pôsobiaci okrem Prešova v Petrohrade. Jeho diela sú vo viacerých múzeách na Slovensku, v Moskve, Petrohrade, Kyjeve a Budapešti. Zomrel v Prešove r. 1849.

Dom si zachoval voju fasádu a vlastnosti z roku 1784 a dokáže upútať každého návštevníka Prešova. Dokresľujú ho ozdoby s reliéfom erbu na vrchole tympanónu a postava obrneného muža turkobijcu s víťazným mečom a zoťatou hlavou Turka. Pre galériu sa využívajú obidva domy č. 51 a 53 a sú prepojené renesančným portálom. Predná časť domu smeruje s hlavným priečelím na Hlavnú ulicu a Ďalšie časti vyúsťujú až na Jarkovu ulicu. Niektorí tvrdia, že v dome býval mestský kat, zatiaľ sa im to nepodarilo potvrdiť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu