1923 čítali zahraničné časopisy, sa dozvedeli zaujímavosti, aj pikantnosti.
Let okolo sveta
Z časopisu Matin sme sa dozvedeli o pripravovanom uverejnení "vzduchoplaveckej zmluvy medzi Čsr a Francúzskom" uzavretej na Janovskej konferencii. "Podporuje úzku spoluprácu aviatikov medzi oboma krajinami a očakáva sa od nich aj pomoc vo vývoji letectva v stredoeurópskej vzdušnej doprave".
Časopis Scientific American informoval o príprave letu okolo sveta Americkou leteckou službou, na ktorom sa zúčastnia vojenské lietadlá. "Bez prestávky môže preletieť 2 tisíc míľ a poletia z amerického východného pobrežia na západné, odtiaľ na Aljašku z ostrova na ostrov, až do Indie, odtiaľ do Perzie, Škandinávie a z Grónska späť do Ameriky". Pozvali prvú vojenskú pilotku na svete. Talianka pani Finzi, manželka štátneho podsekretára talianskej vlády.
Milión za posmrtný rozhovor
Ten istý časopis vypísal v októbri 1923 odmenu 1 milión korún (v prepočte na čsl. menu) tomu, kto poskytne hmatateľný dôkaz prežitia duše človeka a doloží ho posmrtnou komunikáciou s ňou. Skúšali to viacerí, aj známa americká špiritistka Stenardová, ktorá ukázala odkaz od duše na abecede stolíka. Nebol uznaný.
Nobelove ceny
Nobelov fond oznámil výšku Nobelových cien pre rok 1923. Bola celkovo 766 tisíc 234 švédskych korún, takže na každú z piatich udelených cien malo pripadnúť 134 tisíc 935 korún (v prepočte).
Spravodajské agentúry informovali vo všetkých veľkých európskych denníkoch o svetovom kongrese Medzinárodnej aliancie pre volebné právo žien, mal byť od 12. do 19., mája 1923 v Ríme a zúčastnilo sa ho 28 národných odbočiek. Podľa štatistiky dosiahli ženy volebné právo v 25 štátoch. V Ríme pripravovali aj medzinárodnú výstavu úžitkového umenia, na ktorej sa mala zúčastniť aj ČSR. V Paríži mal byť v októbri 1923 festival speváckych európskych zborov.
Z agentúrnych správ
V Drážďanoch sa v auguste uskutočnil zjazd zástupcov všetkých bytových úradov, aby jednotne riešili nové pravidlá bytovej politiky v súčasnej kríze. Anglicko poskytovalo Rusku potravinovú pomoc. Z Marseille vyplával do Petrohradu anglický parník so 180 tonami strukovín.
Parížske časopisy informovali o tom, že v Strassbourgu sa vytvoril osobitný výbor, ktorý postaví pomník kuchárovi Klosovi. Tento bol v službách maršala de Contades v druhej polovici 18. stor. Klos vynašiel paštétu z husacej pečene, ktorá bola veľmi vyhľadávaná a stále sa vyrába v Strassbourgu. Pred vojnou sa jej predalo ročne za 15 - 16 mil. mariek. Klosa považujú preto za dobrodinca mesta a zaslúži si pomník.
V Anglicku nastala prevratná zmena v prijímaní žien do zamestnania. Do r. 1923 ich neprijímali do štátnych služieb. Na zasadnutí parlamentu schválili návrh zákona v štátnej službe žien s 3 ročnou skúšobnou dobou. Po jej uplynutí nemá byť žiaden rozdiel medzi ženami a mužmi v štátnych službách v právach, podmienkach a povinnostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.