rely. Bývalý majster sveta v tejto disciplíne, 39-ročný Colin McRae zahynul po páde vrtuľníka, ktorý sám pilotoval.
EDINBURG/KOŠICE. Na jeho palube sa nachádzali Colinovi blízki ľudia, medzi ktorými bol aj päťročný syn John. Nehoda si vyžiadala štyri obete a stala sa neďaleko Lanarkshire, kde McRae býval. Miestna polícia mala značné problémy s identifikáciou tiel, pretože vrtuľník sa po páde do lesného porastu vznietil. S požiarom si nevedeli dať radi takmer štyri desiatky hasičov.
Syn automobilovej legendy Jimmyho Mc Raeho, debutoval v seriáli majstrovstiev sveta v roku 1987, pričom pri svojom prvom štarte počas Švédskej rely s autom Vauxhall Nova skončil na treťom mieste vo svoje triede a o rok neskôr sa stal majstrom Škótska. Počas svojej niekoľkoročnej kariéry sedel za volantom áut viacerých značiek, avšak najväčšie úspechy dosiahol so Subaru. V rokoch 1991 a 1992 vybojoval dva tituly majstra Veľkej Británie, pričom impozantný bol druhý titul, ktorý dosiahol šiestimi víťazstvami na šiestich podujatiach. Aj preto bola koruna majstra v správnych rukách. Škótsky pretekár sa ako najmladší tešil zo zisku titulu majstra sveta, ktorý vybojoval s automobilom Subaru v roku 1995.
Zdedil talent po otcovi
Pochádzal z motoristickej rodiny, keď otec Jim bol päťnásobným majstrom Veľkej Británie a neskôr do súťažného auta zasadil aj mladší brat Alister. Už prvý štart v majstrovstvách sveta vo farbách japonskej značky naznačil, že na scéne MS sa objavila nová hviezda. Za volantom Subaru Lagacy získal niekoľko vavrínov, avšak jeden z uznávaných vybojoval počas pretekov na Novom Zélande, kde vyhral preteky MS na šotoline. Po prvý raz si sadol do kokpitu novej zbrane Subaru Impreza. Vrcholom tejto sezóny boli prvenstvá na N. Zélande i V. Britácii, ktoré dokázal zopakovať aj o rok neskôr a vybojoval si ako prvý Brit v histórii titul majstra sveta v rely. V rokoch 1996 a 1997 Colin McRae si pripísal dva tituly vicemajstra sveta.
Po úspešných rokoch v Subaru sa rozhodol pre zmenu a odišiel k Fordu, po roku si vyskúšal jazdu s Citroënom. V ďalšom sa stal voľným a tak upriamil svoju pozornosť na iné motoristické disciplíny a vyskúšal si púštne dobrodružstvo Rally Dakar či vytrvalostné preteky 24 hodín Le Mans. Venoval sa rôznym činnostiam, pričom nechýbal na žiadnom významnejšom motoristickom podujatí. Okrem iného pracoval na vlastnom súťažnom aute R4, ktoré už, žiaľ, nedokončí. Priaznivci na celom svete ho poznali aj vďaka populárnej počítačovej hre, ktorá nesie jeho meno. V ich srdciach zostane zapísaný aj svojou dravou jazdou. V rámci majstrovstiev sveta dosiahol 25 víťazstiev. Po Loebovi (33 ), Grönholmovi (30) a Sainzovi (26), je štvrtý najúspešnejší jazdec v počte dosiahnutých víťazstiev.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.