Národná rada rozhodla, že nebude pokračovať v rokovaní o opozičnom návrhu ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov.
BRATISLAVA. Parlament včera opätovne zamietol ústavný zákon o ochrane dôchodkov poslancov opozičných strán, keď ho neposunul do druhého čítania. Zo 134 prítomných poslancov ho podporilo 56 prítomných opozičných poslancov, proti bolo 61 koaličných zákonodarcov, 16 sa zdržalo a jeden nehlasoval. Zákon mal podľa opozície zaručiť garanciu podmienok dôchodkového poistenia aj dôchodkového sporenia, teda prvého aj druhého dôchodkového piliera.
Po prvýkrát v Národnej rade SR so svojou iniciatívou ochrany starobných dôchodkov neuspela opozícia v januári tohto roka. Vtedy sa ich návrh týkal iba ochrany druhého piliera, do terajšieho materiálu zapracovali opoziční poslanci aj minulé pripomienky koalície. Na definitívne schválenie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov poslancov.
Právna norma okrem iného navrhovala, aby zákonom stanovené podmienky starobného dôchodkového sporenia, najmä spôsob určenia príspevku na starobné dôchodkové sporenie, dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia a dedenie v starobnom dôchodkovom sporení neboli zmenené v neprospech zabezpečenia jeho príjmu v starobe a príjmu pozostalých pre prípad úmrtia. Zaručovala starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie. Opozícia predložením návrhu reagovala na avizované snahy vlády.
SDKÚ pripravuje petíciu
Po včerajšom opätovnom neschválení ústavného zákona na ochranu starobných dôchodkov sa SDKÚ-DS rozhodla pripraviť petíciu, ktorá by prinútila parlament znovu sa touto otázkou zaoberať. Na včerajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
"Sformulujeme text petície tak, aby sa sociálne postavenie a pozícia súčasných a budúcich dôchodcov nezhoršila, alebo ak medzitým bude schválený zákon, aby sa vrátila do podoby, v akej sa nachádza dnes," dodal.
Petíciu chcú odštartovať v utorok 25. septembra, najneskôr v tento deň bude SDKÚ-DS informovať aj o konkrétnom znení textu petície. Ako dodal Dzurinda, nevylučujú ani spoluprácu s KDH a SMK.
Na otázku, či doteraz neuvažovali o vyvolaní referenda prostredníctvom petičnej akcie odpovedal, že áno. "Nechceme však urobiť formálnu chybu. Právne analýzy nám nedávajú 100-% istotu, že by sa pán prezident neobrátil na ústavný súd," uviedol s dodatkom, že referendum nie je možné vypísať v otázke daní či odvodov, čo by v tomto prípade mohlo byť predmetom polemiky.
Na to, aby petícia zaviazala NRSR otvoriť rozpravu k jej obsahu, je potrebné, aby ju podpísalo aspoň 100 000 občanov.
(tasr)
Autor: 1746
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.