VÝVOJ OKOLO DÔCHODKOV BOL DRAMATICKÝ
Parlament schválil včera uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov k usporiadaniu pomerov po druhej svetovej vojne na Slovensku z dielne poslancov SNS. Proti hlasovalo iba 20 poslancov SMK, nehlasoval Pavol Minárik z KDH.
BBRATISLAVA. Cieľom uznesenia bolo deklarovať nemennosť zákonných, ústavných a politických rozhodnutí po druhej svetovej vojne. Povojnové rozhodnutia reprezentatívnych orgánov Československej republiky podľa tohto uznesenia nie sú príčinou diskriminačnej praxe. Právne a majetkové vzťahy, ktoré týmito rozhodnutiami vznikli, sú nespochybniteľné. Snemovňa schválila aj pozmeňujúci návrh Eduarda Kukana (SDKÚ-DS), podľa ktorého Národná rada SR v tomto uznesení odsudzuje aj princíp kolektívnej viny.
Csáky: Je to kus papiera
Predseda SMK Pál Csáky v tejto súvislosti informoval listom Európsky parlament (EP) o troch dokumentoch - o návrhu na slovensko-maďarské zmierenie z dielne SMK, o vyhlásení strán maďarského parlamentu o tomto návrhu a o návrhu SNS na riešenie problematiky medzi rokmi 1945-48. Podľa vlastných slov preto, lebo vládny Smer-SD nezvláda situáciu a stal sa rukojemníkom SNS, ktorá predkladá "nezmyselné uznesenia na kilá". Povedal to včera pre médiá. Na margo výčitky, ktorú mu v rozprave k návrhu uznesenia o povojnových dokumentoch adresoval predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), že mal problém riešiť na Slovensku a nepoškodzovať meno Slovenska v EP, Csáky povedal, že už dávnejšie Pašku upozornil na negatívny medzinárodný dosah uznesenia, ktoré môže zbytočne podráždiť aj Nemcov. "Ak to nepochopil, je to jeho vec," uviedol Csáky a dodal: "Naše stanovisko sa
nezmení, rozhodnutie parlamentu považujeme za irelevantné, takže pre nás je to kus papiera, nič viac". dodal Csáky.
Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej z listu, ktorý poslal do EP, podľa nej jednoznačne vyplýva, že Csáky i politici SMK hanebne klamú, dezinformujú a vytvárajú zlý obraz o Slovensku. "Ten list je špinavosť, chceme ho zverejniť, aby zas pán Csáky nemohol klamať verejnosť s tým svojim úlisným štýlom, ako je to jeho zvykom."
Dramatický vývoj
Poslanci ukončili rokovací deň rozpravou k novele zákona o sociálnom poistení. Rokovaniu predchádzal
dramatický vývoj, keď parlament kvôli neuznášaniaschopnosti nebol schopný hlasovať o návrhu SDKÚ-DS, SMK a KDH, aby bola novela stiahnutá z programu. Vladimír Mečiar za klub ĽS-HZDS navrhol preložiť novelu na rokovanie nasledujúcej schôdze. Po upozornení predsedu NR SR Pavla Pašku, že takýto návrh môžu podať najmenej tri poslanecké kluby, podporili to aj SDKÚ-DS a KDH. Ak by boli prítomní všetci poslanci opozície, návrh by bol prešiel, zaprezentovalo sa však len 70 poslancov ĽS-HZDS a opozície.
"Sú možné azda dva scenáre. Prvý scenár bude posunom do druhého čítania a tam veľké množstvo pozmeňujúcich návrhov, čo ale z hľadiska dobrých riešení považujem za nešťastné. A druhý scenár, že sa naozaj pri ďalšom hlasovaní podarí túto novelu odsunúť," povedala Iveta Radičová z SDKÚ-DS.
Jozef Halecký z ĽS-HZDS nevylučuje, že novela jednoducho neuspeje v prvom čítaní a znovu ju bude možné predložiť až o pol roka.
"Konanie Mečiara ma neprekvapuje, je to súčasť istej parlamentnej hry a zviditeľňovania sa. Zodpovednosť za jej dopad, samozrejme, nesie pán Mečiar," povedal poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek. Nepredpokladá však, že by tento vývoj výrazne ovplyvnil vzťahy v koalícii.
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová nechcela návrh na stiahnutie novely komentovať.
Pomôžu "petepákom"
Poslanci schválili okrem iných aj novelu zákona o poskytnutí jednorazového peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác, tzv. Pomocných technických práporov (PTP), a pozostalým manželkám po týchto osobách.
Poslanci budú pokračovať v rozprave dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.