kontinuitu s Kjótskym protokolom. Povedal to včera prezident SR Ivan Gašparovič na "klimatickom summite", ktorý sa koná na pôde 62. Valného zhromaždenia OSN.
NEW YORK. Klimatické zmeny sú spolu s reformou Bezpečnostnej rady OSN kľúčovou témou tohtoročného svetového fóra a 192 členských krajín hľadá konsenzus do budúcnosti po vypršaní platnosti známeho Kjótskeho protokolu v roku 2012. Doteraz bol protokol jedinou globálnou iniciatívou na redukciu skleníkových plynov.
Povraz okolo krku
Prezident SR vo svojom prejave zdôraznil, že sme "dospeli do štádia, keď moc človeka nad prírodou nám uväzuje a pomaly sťahuje povraz okolo krku". Podľa jeho slov svetoví lídri deklarujú odvážne ciele, ale svet je stále viac v pozícii pozorovateľa a nie aktívneho hráča. Gašparovič vyzval na začatie intenzívnych rokovaní na 13. konferencii strán Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách (IPCC), ktorá sa bude konať na indonézskom ostrove Bali v závere roka. "Považujeme za mimoriadne dôležité, aby bola zachovaná kontinuita medzi Kjótskym protokolom a novou dohodou," uviedol prezident SR. Vyzdvihol potrebu nízko emisných technológií výroby energie, využívania čistých technológií a podporu obnoviteľných zdrojov. Podľa jeho slov Slovensko zvažuje používanie jadrovej energie v širšom rozsahu, pretože s ňou máme "dlhoročné pozitívne skúsenosti" a disponujeme značným know-how.
"Zelený" Schwarzenegger
Pozornosť delegátov a novinárov vzbudilo včera najmä vystúpenie kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, ktorý patrí k lídrom "zelenej politiky" v USA. Jednotlivé americké štáty majú pre environmentálne problémy viac pochopenia ako Biely dom a chopili sa iniciatívy, s ktorou federálna vláda otáľa. Začiatkom tohto roku Schwarzenegger podpísal memorandum o porozumení so štyrmi štátmi únie. Guvernér vo svojom vystúpení hovoril o zmobilizovaní sa Kalifornie a konkrétnych krokoch, ktoré už urobila "technologicky, finančne a politicky", aby bojovala s globálnym otepľovaním.
S rodákmi
Ivan Gašparovič sa včera stretol aj so zástupcami našej krajanskej komunity na 30. ročníku Festivalu slovenského dedičstva v Holmdel, New Jersey (USA). V príhovore pred vyše dvetisíc krajanmi vyzdvihol význam krajanskej spolupráce pre Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.