Kedysi používali tučká, jaky, iljušiny a antonovy, dnes sú to airbusy a boeingy
V bývalom Sovietskom zväze existovali jediné (samozrejme štátne) aerolínie Aeroflot. Išlo v tej dobe o najväčšiu leteckú spoločnosť na svete, ktorá používala výhradne lietadlá sovietskej konštrukcie. O vývoji nových lietadiel pre Aeroflot rozhodovala sovietska vláda, ktorá v podstate prikázala sovietskym leteckým konštrukčným kanceláriám vyvinúť lietadlo požadovaných parametrov. V Aeroflote lietali najmä lietadlá, vyvinuté konštrukčnými kanceláriami O.K.Antonova (bol to napríklad turbovrtuľový typ A-10 Ukrajina), S.V.Iljušina (najznámejší je Il-18, o ktorom sme na tejto strane nedávno informovali), A.S.Jakovleva (typ Jak-40, ktorý lietal aj u nás) a najmä A.N.Tupoleva, ktorý sa preslávil niekoľkými typmi prúdových "tučiek" (Napr.typy Tu-104, Tu-134 a Tu-154, ktoré tiež používali Československé aerolínie). Jediným "nesovietskym" typom vo flotile Aeroflotu bolo (aj to len krátku dobu) malé československé dopravné lietadlo Let-410 Turbolet. O lietadlách zo "západných" krajín mohli vtedy piloti Aeroflotu len snívať.
Prvý Dreamliner čoskoro vzlietne
Po rozpade Sovietskeho zväzu sa rozpadol aj Aeroflot, a to na desiatky leteckých spoločností, pričom jedna z nástupnických spoločností sa opäť nazýva Aeroflot. Karta sa ale obrátila a dnešný Aeroflot už nemá žiadne sovietske či ruské lietadlá. Jeho flotilu tvoria moderné lietadlá západnej proveniencie. Vo flotile 44 lietadiel so znakom Aeroflotu je osem lietadiel Airbus A319, 13 lietadiel A320-200, osem lietadiel A321-200, 11 lietadiel Boeing B767-300 a štyri trojmotorové lietadlá DC-10. Nedávno schválili akcionári Aeroflotu nákup 22 moderných lietadiel B787-8, ktoré vyvíja americká firma Boeing. Objednávka má podľa cenníkových cien hodnotu 3,6 miliardy dolárov. Informácie o tom, kedy budú lietadlá dodané, zatiaľ nezverejnili. Dvojmotorový Boeing B787 má mimoriadne progresívnu technickú konštrukciu a prakticky celý jeho trup je zhotovený z veľmi pevných a pritom ľahkých uhlíkových kompozitov. Prvé lietadlo spomenutého typu bolo verejnosti a zástupcom leteckých spoločností predstavené začiatkom júla, pričom jeho prvý vzlet by sa mal uskutočniť do konca septembra. Typ 787 sa bude vyrábať v troch verziách. Verzia B787-8, ktorú si ojednal aj Aeroflot, má rozpätie krídiel 60,1 m, dĺžku 56,7 m a maximálnu vzletovú hmotnosť 215 900 kg. V typickom usporiadaní kabíny je v troch triedach celkovo 237 sedadiel. Lietadlo má maximálny dolet 14 700 km. Boeing registruje už 706 objednávok na lietadlo B787, ktoré dostalo názov Dreamliner, čo by sme mohli preložiť ako dopravné lietadlo snov. Prvý Dreamliner by mal na pravidelných linkách začať lietať v máji budúceho roka, a to vo farbách japonskej spoločnosti ANA.
Druhou ruskou leteckou spoločnosťou, ktorá si nedávno objednala lietadlá u firmy Boeing, je spoločnosť Atlant-Sojuz, ktorú založila moskovská mestská rada. Táto spoločnosť má v svojom lietadlovom parku okrem ruských lietadiel aj dve lietadlá Boeing B737-300. Na moskovskej leteckej výstave oznámili Boeing a Atlant-Sojuz, že moskovská letecká spoločnosť si objednala štyri moderné lietadlá typu B737-700 (ide o rovnaké lietadlá, aké používa slovenská spoločnosť Sky Europe). Objednávka má hodnotu 249 miliónov dolárov. Lietadlo typu B737-700 patrí medzi lietadlá 737 Next Generation (ďalšej generácie), ktoré boli v porovnaní s pôvodnými sedemstotridsaťsedmičkami podstatne modernizovnaé. Verzia 737-700 má rozpätie krídiel 35,7 m, dĺžku 33,6 m a maximálnu vzletovú hmotnosť až 70 ton. Pri dvojtriednom usporiadaní kabíny môže v lietadle cestovať až 146 cestujúcich. Maximálny dolet lietadla je okolo 8 000 kilometrov. Vyše sto leteckých spoločností si objednalo dokopy viac než 4 000 lietadiel 737 novej generácie. Z toho 1 650 lietadiel v celkovej hodnote vyše 118 miliárd dolárov ešte nebolo dodaných.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.