v trvaní letu vytvorilo 22. marca 2001 bezpilotné lietadlo RQ-4A Global Hawk (výrobok americkej firmy Northrop Grumman), ktoré nepretržite lietalo 30 hodín a 24 minút. Tento rekord nedávno neoficiálne prekonalo bezpilotné lietadlo Zephyr, ktoré vyvinula britská spoločnosť QinetiQ. Pri skúškach v známom testovacom stredisku americkej armády White Sand Missile Range v Novom Mexiku.bol Zephyr vo vzduchu nepretržite 54 hodín, čiže dva dni a šesť hodín. Skúšky financovalo americké ministerstvo obrany. Zephyr je veľmi ľahké bezpilotné lietadlo, ktoré je zhotovené prevažne z uhlíkových kompozitných materiálov. Lietadlo má rozpätie krídiel temer 18 metrov, pričom jeho hmotnosť neprevyšuje 30 kg. Zaujímavosťou je spôsob štartu tohto lietadla. Lietadlo je do vzduchu vypustené z rúk, podobne ako malé lietadlové modely.
Zdrojom energie je slnečné žiarenie
Na pohon lietadla slúžia dve vrtule, poháňané elektromotormi. Elektromotory získavajú elektrickú energiu zo solárnych článkov, ktoré pokrývajú prakticky celú hornú plochu krídiel. V noci sú elektromotory napájané z batérií, ktoré sú počas dňa dobíjané slnečnými článkami. Počas nedávnych skúšok sa overovala účinnosť nového pohonného systému. Zephyr bol vystrojený novými solárnymi článkami, ktoré dodala firma United Solar Ovonic, novými batériami a novým dobíjacím systémom. Počas letových skúšok v Novom Mexiku vykonalo bezpilotné lietadlo dva lety. Pri už spomínanom rekordnom lete dosiahlo leitadlo maximálnu výšku 17 786 metrov, pri druhom lete, ktorý trval 33 hodín a 43 minút, dosiahlo lietadlo výšku 15 924 metrov. Výkony lietadla Zephyr sa neustále zlepšujú. V decembri 2005 trval najdlhší let okolo šesť hodín, v júli 2006 to bolo už 18 hodín. Bezpilotné lietadlo má všestranné potenciálne využitie, a to v civilnom i vojenskom sektore. Lietadlo môže slúžiť na pozorovacie účely (napríklad pri veľkých katastrofách), na prenos údajov a rádiových či televíznych signálov a na získavanie informácií z nepriateľského teritória.
Možno ešte spomenúť, že let lietadla Zephyr v trvaní 54 hodín nemôže byť uznaný ako riadny svetový rekord, pretože pri lete neboli prítomní komisári FAI.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.