Na Krajskom súde v Banskej Bystrici prebieha hlavné pojednávanie vo veci zabitia Róma Karola Sendreia v roku 2001 na policajnej stanici.
BANSKÁ BYSTRICA. Kolegovia policajtov obžalovaných z umučenia Róma Karola Sendreia sa nepamätajú na podrobnosti jeho smrti v roku 2001. Z ich výpovedí na včerajšom pojednávaní Krajského súdu v Banskej Bystrici nebolo jasné, kto nebohému Sendreiovi spôsobil po zatknutí smrteľné poranenia.
Obžaloba viní z trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania siedmich policajtov, tí vinu popierajú. Obžalobe čelí aj bývalý starosta Magnezitoviec Andrej H., ktorý sa mal dopustiť ublíženia na zdraví. Tiež traja Sendreiovi synovia, ktorí sú obžalovaní z násilia proti skupine a proti jednotlivcovi.
Na súde vypovedali policajti, ktorí sa zúčastnili na záťahu proti Sendreiovi a jeho synom. Obhajoba sa snaží dokázať, že nebohý bol ťažko zranený už počas zatýkania. Zadržaných Rómov však previezli na ošetrenie do nemocnice, kde vážnejšie zranenia lekár nezistil. Incident, na ktorého konci bola smrť Karola Sendreia, sa začal 5.júla 2001 v Magnezitovciach na dvore bývalého starostu Andreja H. po tom, ako tam prišiel Sendrei, aby si vyjasnil predchádzajúci zákrok starostovho syna a vtedy policajta na jeho syna Petra. Neskôr k jeho domu mali prísť aj Sendreiovi synovia, ktorí boli agresívni, preto domáci privolali policajtov. Tí ich aj za pomoci starostu a jeho syna spacifikovali. Potom ich previezli do Jelšavy, kde ich údajne bili. V bitke pokračovali aj v Revúcej, kde sa k nim pridali ďalší policajti a kde Sendrei starší zomrel.
Rómov zadržali aj preto, že boli údajne opití. Dychovú skúšku však policajti nevykonali. Ďalší policajt Pavel Mečiar sa nevedel presne rozpamätať, kto povedal, že sú zadržaní pod vplyvom alkoholu. To, že sa mu Sendrei v noci snažil niečo nezrozumiteľne povedať, považoval za dôkaz jeho opitosti.
Karola Sendreia predviedli policajti s jeho synmi na policajnú stanicu v Revúcej, kde ho údajne celú noc bili pripútaného k radiátoru. Podľa vyšetrovateľa dostal rany obuškami, rukami aj nohami, pričom jeden z obvinených skočil niekoľkokrát bezvládnemu mužovi na hrudi.
Krajský súd už prípad riešil od roku 2003, vrátil ho však na došetrenie. Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil a v roku 2004 nariadil krajskému súdu, aby začal pojednávanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.