Naša mena je najslabšia od júna, škodí jej neistota
Už dávno nebola na trhu situácia, že koruna je jedinou menou v regióne, ktorá slabne. Spôsobuje to menšia dôvera, že Slovensko zavedie euro.
BRATISLAVA. Už niekoľko dní stojí euro na trhu viac ako 34 korún. Naposledy bola koruna takto slabá v polovici júna. Ekonómovia to pripisujú tomu, že Eurostat sa nám chystá zvýšiť schodok verejného rozpočtu. Mohlo by sa stať, že nesplníme jednu z podmienok na zavedenie eura. Je ňou schodok do troch percent HDP. Vláda plánuje na tento rok tesných 2,9 percenta.
"Za vývojom koruny je zvýšená neistota ohľadne úspešnej kvalifikácie Slovenska do eurozóny," povedal ekonóm Citibank pre Slovensko a Čechy Jaromír Šindel.
Prvýkrát po dlhom čase nastala situácia, že koruna klesala a okolité meny buď stúpali, alebo stagnovali. Koruna začala strácať po tom, ako začala minulý týždeň jedna americká banka predávať koruny. Podľa odhadov obchodníkov nakúpila od 300 do 400 miliónov eur. To znížilo dopyt po korune a začala sa oslabovať. K nej sa neskôr pridali ďalšie zahraničné banky, aby neutrpeli príliš veľké straty.
"Môže to byť aj špekulácia, že nevstúpime do eurozóny," vysvetľuje si dianie na devízovom trhu obchodník Tatra banky Boris Somorovský.
Podľa ekonóma UniCredit Bank Viliama Pätoprstého majú na korunu vplyv aj úvahy o zrýchlení výstavby diaľnic cez súkromno-verejné projekty, čo tiež môže zhoršiť vývoj rozpočtu. Ale aj neistota ohľadne druhého piliera. Napriek tomu si myslí, že šanca na prijatie eura v januári 2009 je vysoká.
Oficiálne stanovisko Eurostatu, ktorý chce do deficitu rozpočtu zarátať napríklad aj úvery Národnej diaľničnej spoločnosti, má byť známe v najbližších týždňoch. Ministerstvo financií je zdržanlivé. "Obavy trhu nebudeme komentovať. Čakáme na správu Eurostatu," povedal hovorca Miroslav Šmál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.