neprinesie. S prejavmi zloby, ústrkov a nepriateľstva to už tak býva. Cynicky a zboku, tak na tretí pohľad, je možné nájsť pozitívnu črtu: Oživenie dekrétov azda pomôže v predĺžení izolácie našej "sociálnej demokracie" v európskej ľavicovej internacionále (PES). I celej garnitúry Smer-SNS-HZDS tak všeobecne.
Treba povedať, že úsilie maďarskej politiky kapitalizovať "Beneša" je isteže účelové. Je však vedené z mimoriadne výhodnej pozície, v akej Maďari ešte neboli: Nie je totiž možné spochybniť skutočnosť, že je v absolútnom rozpore s princípmi únie i 21. storočia vyzdvihovať akty, ktoré boli odozvou vojnových čias a sú z hľadiska dnešných noriem neospravedlniteľné. Základný spor či rovinu, že deklarácia je nepriateľský akt, Maďari vyhrali už vopred... Povolanie veľvyslanca Migaša na "koberec", zrušenie spoločného zasadnutia zahraničných výborov v Budapešti, odrieknutie cesty inej parlamentnej delegácie na Slovensko, či napokon odvolanie stretnutia šéfky Národného zhromaždenia Katalin Szili s Pavlom Paškom (tu v Košiciach), je kanonáda gest, ktorá naznačuje, že Budapešť vycítila priestor na pozičný tlak, ktorý jej uznesením o Benešovi padol do lona. Paralelným dôkazom sú masívne aktivity v Bruseli, kde budujú ad hoc koalíciu s nemeckými a rakúskymi kolegami, teda tými, čo sú primárne tiež "protibenešovsky" zaťažení. Cez pravicovú EPP, kde má Fidesz asi päťkrát väčšie slovo ako KDH a SDKÚ dohromady, zrejme presadia nejaký návrh na rokovanie EP o tomto probléme. Keďže vzťahy a záujmy sú prepletené a nejasné, predvídať, čo z toho celého bude, je veľmi predčasné, avšak väčšiu šancu "otvoriť" na európskej pôde otázku povojnových krívd Maďari ešte nemali .
Aby uspeli, musia hrať takpovediac celoplošný pressing. Pikantná je situácia práve v PES, kde nedávna Pražská výzva šiestich socialistických strán (okrem maďarskej MSZP, ktorá nepodpísala!!) naznačila, že Fico sa svojím antiamerikanizmom vlichocuje do priazne vplyvných socdem z Rakúska (čo už sa stalo) i Nemecka. To bola pravda pred dvomi týždňami. Ak teraz Gyurcsány (či nejaký jeho zástupca), ktorý organizuje izoláciu Smeru medzi socialistami, príde na zasadanie PES s "Benešom", tak Gusenbaeura (rakúsky kancelár) a Becka (šéf nemeckej SPD) dostane do polohy, z ktorej vziať na milosť Fica jednoducho nebude možné.. I oni majú voličov, všakáno... Beneš posúva realitu v tom, že členstvo Smeru už nemusí byť len o SNS so Slotom (ktorý, mimochodom, zase hviezdil: "Zvratok, zhnité lajno Csáky"). Od hlasovania v parlamente ubehol len krátky čas, ale zdá sa, že dávno vyhasnuté a mŕtve dekréty nanovo prekopávajú k horšiemu nielen slovensko-maďarské vzťahy, ale i členstvo Smeru v internacionále, ktorú si vysníval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.