bezlisté, hladké, s 30-70 jemnými pozdĺžnymi ryhami, stržeň vnútri nich je neprerušovaný. Listy sú prízemné, podobné byliam. Súkvetie je mnohokvetý krážeľ, je voľné a dolný listeň súkvetia je úzko pošvatý, postavený v smere byle a omnoho dlhší ako zdanlivo bočné súkvetie. Okvetné lístky sú rovnako dlhé, vajcovité, končisté, tyčinky sú obyčajne dve. Peľnice sú dlhé ako nitky. Tobolky sú lesklé, vajcovité až guľaté, tupé, niekedy slabo vykrojené a kratšie ako okvetie. Semenník je vrchný. Semená sú vajcovité, sieťkované.
Podobný druh sitina kĺbkatá má okrem kĺbkatého súkvetia 3 tyčinky, peľnice kratšie ako nitky a má 12-30 rebier na stonke podobne ako sitina sivá, ktorá má prerušovaný stržeň v stonke a rastliny sú oinovatené. Sitina niťolistá má slabé stonky, 1 mm v priemere, peľnice až 3x kratšie ako nitky a okvetné lístky nerovnako dlhé.
Sitina rozložitá rastie na vlhkých lúkach a pasienkoch, lúčnych barinách, brehoch riek a rybníkov. Vyžaduje vlhké až mokré, nevápenaté, kyslé, piesočnato-hlinité, humózne i rašelinové pôdy.
Ako liečivá rastlina sa užíva podzemok, obyčajne zberaný na jar. Obsahuje okrem iného kyselinu kremičitú a triesloviny. Má mierne močopudný účinok, niekedy sa kombinuje s inými liečivými rastlinami pri liečbe chorôb žlčníka, porúch trávenia a pečene. Rastlina je neškodná. Užíva sa tiež pri chorobách mechúra a zápaloch, s listom medvedice, brezy, koreňa sladkého drievka a kukuričných blizien. Tieto rastliny sa varí asi pol hodiny s malým množstvom sódy bikarbóny a čaj sa pije až 6x denne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.