Vranov, na hranici katastra obce Radvanovce s chotárom Chmeľova. Bol postavený na vhodnom mieste, rovnomernom kužeľovitom vrchu, ktorý je strmý východným a západným smerom, ale aj na juh. Na severe je hradný kopec menším sedlom spojený s hrebeňom Beskydského predhoria. Práve zo severnej strany viedla prístupová cesta na hrádok.
Počiatky výstavby hradu siahajú na začiatok 14. storočia. Bližšie okolnosti však nie sú historickými análmi potvrdené, alebo sú rozporuplné. Prof. F. Uličný sa podľa svojho výskumu domnieva, že objekt dali vybudovať križiaci, a to ešte pred rokom 1313. Ďalší známy odborník M. Slivka je presvedčený o výstavbe po roku 1326, keď dal hrad postaviť šľachtic Peter zvaný Lovag. Hrádok zanikol hneď v polovici 15. storočia, keďže sa už neobjavujú žiadne správy o ňom. Slúžil predovšetkým ako sídlo miestnych zemepánov. Obdobie funkčnej existencie je možné určiť podľa keramických nálezov, a aj podľa typológie architektúry.
Tento tzv. vežovitý hrádok zaberal plochu veľkú asi 50 x 30 m. Terén hradného areálu bol upravovaný a oproti pôvodnému zarovnaný. Z väčšej časti bol vystavaný z dreva a iba základy boli murované. Skladal sa zo zrubovej časti a veže. Trojpodlažná veža sa nachádzala v severnej strategicky najvýhodnejšej časti. Bol to dominantný prvok obranného systému. Bránila menej strmé svahy, prístupovú cestu a samotný vstup do hrádku. Tieto objekty boli pozdĺž celého hradného vrchu chránené palisádovým systémom na valoch s obvodovou priekopou.
V súčasnosti sa v tejto polohe črtá iba pôdorys hrádku. Viditeľné sú valy a priekopy, roztrúsené kamenné zvyšky murovaných základov a vo vrcholovej časti kopca zarovnané priestory, kde stáli jednotlivé objekty. Priekopy okolo hrádku sú aj dnes na niektorých miestach hlboké približne 2 m. Pôvodne bola šírka priekopy 7 až 8 m. Situáciu sťažuje pomerne hustý lesný terén, značná vrstva lesného humusu, no napriek tomu je tu možné povrchovým zberom nájsť isté množstvo fragmentov keramiky z nádob, ale i z kachlíc. Okrem toho je pozoruhodné, že na povrchu sa dali nájsť aj kovové predmety. Z toho vyplýva, že táto lokalita bola v porovnaní s inými opevneniami na východnom Slovensku menej skúmaná.
Ako ho nájsť
Lokalizovať presnú polohu daného hrádku nie je v tejto oblasti jednoduché. Sú tu v tesnej blízkosti aj ďalšie fortifikácie (Chmeľov, Medzianky), je tu väčšie množstvo podobných kopcov a tiež hustý lesný porast a strmý terén. Hrad sa nachádza 1 300 m severne vzdušnou čiarou od Radvanoviec. No lepší prístup je od susedného Chmeľova, ktorý je aj na hlavnej ceste. Od konca obce okolo bývalého opevneného sídla križiakov sa spevnenou cestou (vedúcou do obce Babie), neskôr už len poľnou cestou dostaneme na odlesnený vrch s názvom Hora (530 m n. m.), pod ktorým sa črtá ďalšia lokalita (bratrícka pevnosť). My však pokračujeme ďalej po lesnej ceste okolo dreveného posedu smerom na juh asi 700 m a od senníka v sedle už je vidieť hradný areál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.