Európskym večerom pred magistrátom, kde organizátori privítali vyše tristo účinkujúcich zo Slovenska a z celého sveta.
Festival kultúry si pri svojom vzniku dal za úlohu prinášať na východ Slovenska kultúrne bohatstvo národov a na chvíľu zastaviť a spríjemniť život Košičanov a návštevníkov metropoly. Záujem ľudí organizátorov veľmi potešil.
"Košice sú predurčené svojou históriou, kultúrnym dianím, polohou a zázemím byť na niekoľko dní hostiteľom takéhoto festivalu. Sme veľmi radi, že sa aj tento rok potvrdila jeho dobrá tradícia a že sa naň prišlo pozrieť mnoho ľudí," pochvaľoval si organizátor Eduard Buráš. Zároveň je rád, že zmeny, ktoré urobili oproti vlaňajšku, sa ukázali ako prospešné.
V obciach plné sály
"Našli sme si nové miesto - schody pred magistrátom. Ten priestor je skutočne krásny a osvedčil sa. Prišli sme na to, že sa oplatí chodiť s programom aj po regiónoch a okolitých obciach, kde boli sály obsadené na prasknutie," so spokojnosťou v hlase prezrádza organizátor. Nielen záverečný program zažil množstvo fanúšikov ľudovej kultúry a umenia. V obci Krásna sa ich zhromaždilo neúrekom a aj napriek nie príliš priaznivému počasiu sa výborne bavili.
"V dedine je to úplne o niečom inom ako v meste. Tým, že tam rôzne akcie prídu menej často, ľudia javia vyšší záujem," zhodnotil zo svojich skúseností E. Buráš.
Jeho slová potvrdila napríklad aj členka miestneho súboru Krasnianka, ktorý zožal burácajúci potlesk aj napriek tomu, že sa v programe predstavili namakané zahraničné súbory.
"Nevidela som síce predošlý program, ale deň, na ktorom som sa zúčastnila ja, bol vynikajúci. Som milovníčkou ľudovej kultúry a som za to, aby sa medzi generáciami udržala. Tak, ako sa zachovala od našich rodičov k nám, tak aby sa šírila aj ďalej," s prianím zhodnotila Ľuba Špacajová.
Festival sa tento rok dostal aj na Spiš, kde sa na Kapitule zhromaždili dokonca otcovia biskupi a zahraničné delegácie si pozreli Spišský hrad.
Zo spomínaných zahraničných súborov jednoznačne dominovali a zaujali vlajkoví muži zo súboru Le Tretoris z Neapolu. V šere pri západe slnka a za zvukov bubnov predviedli šou, akú Slováci doteraz nepoznali. Presne natrénované pohyby a hranie sa s vlajkami oslovilo a inšpirovalo mnohých, a tak sa možno aj my dočkáme v budúcnosti takéhoto vystúpenia v podaní Slovákov. Oslnivé kostými hýrili nielen v tomto talianskom zoskupení. Tradičné kroje predviedli aj súbory z Bulharska, Chorvátska, Poľska, Maďarska či Čiech.
V budúcnosti aj hip-hop
Medzi novinky, ktoré tento rok pribudli, patrilo aj vystúpenie košického súboru Speedy, ktorí patria medzi tanečnú špičku. Tí tiež získavajú množstvo ocenení z celého sveta.
"Vytvorili sme priestor aj pre tento druh umenia a nepopieram, že budúci rok nevenujeme dokonca jeden deň hip-hopu. Takisto chcem vyzdvihnúť napríklad country skupinu Veslári z Košíc, ktorí žnú úspechy v Amerike. To všetko sú nové myšlienky, s ktorými ľudia prichádzajú a my sa nimi zapodievame," uvažuje organizátor.
Organizačný štáb Femanu nie je teda sústredený iba na folklór a príležitosť ukázať sa majú aj iné druhy umenia. Do budúcnosti zároveň uvažujú aj o tom, aby sa tu predviedli nielen európske krajiny. E. Buráš sa netají svojou víziou dotiahnuť do Košíc napríklad Maurov z Nového Zélandu či Tahity, Kubu a podobne.
Koštovali aj špeciality
Jedno z najvýznamnejších podujatí národnostného charakteru na Slovensku, festival Feman, sa stal tradíciou, na ktorej očarila nie len hudba, tanec a spev, ale aj kulinárske špeciality. Ponúkané jedlá boli vychýrenými špecialitami zo slovenskej, chorvátskej, maďarskej, bavorskej či bulharskej kuchyne. Hostia sa mohli nasýtiť lokší, pagáčikov, bavorského pečeného kolena, maďarským gulášom a dobroty zapíjať pravým kvasinkovým bavorským pivom či burgendlandským vínom.
Hostia a účinkujúci, ktorých bolo vyše tristo, boli ubytovaní na internáte Technickej univerzity na ulici Ferka Urbánka a na ulici Komenského. "Máme s nimi vybudované korektné a dobré vzťahy. Náš festival už poznajú a každý rok prispievajú s príjemnými ubytovacími podmienkami a personálom. Už aj kuchyňa vie, čo budú piť napríklad Taliani. Keby nebolo kuchyne, nebola by ani spokojnosť. Aj preto im veľmi ďakujem," vyznal sa organizátor.
Na Slovensku najlepšie
Spokojnosť so skvelo pripraveným programom vyjadrili aj zahraničné delegácie a súbory.
"Chodievame všade po svete, no u vás sa cítime najlepšie," vyjadril sa za kolektív z Grécka George Papatheodorou.
Zároveň prezradil, že ich súbor existuje už tridsať rokov a zameriava sa na macedónske tance. "Tancujeme najmä pre zábavu a preto, že chceme udržať tradíciu. Viem, že je aj mnoho iných modernejších tancov, ale my máme vzťah k tomuto druhu. Niektorí to majú od rodiny, iní sa naučili láske k nemu sami od seba. Chceme tiež ukázať mladým ľuďom, že tento tanec spája a čas sa dá tráviť oveľa príjemnejšie ako niekde pod mostom s drogami," dodal.
Organizátorom darovala táto skupina repliku pozadia vzniku gréckej kultúry. Slovenskom rovnako unesená bola aj portugalská delegácia, od ktorej dostal Eduard Buráš kvalitné víno.
Budúci ročník sa bude niesť v znamení prekvapení, no myšlienka bude rovnaká. Spájať ľudí kultúrou a ako dodala Krasnianka Ľuba Špacajová:" Žeby toto šumne, co tu je, ostalo i naďalej!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.