Čistenie bez chémie
Na sklo a okná používame už osvedčené prostriedky z drogérie, ale rovnako účinný je domáci prostriedok a najmä je úsporný. Stačí 30 ml čpavku a 4 litre vody. Na sklá vo vitrínkach je ideálny slabý octový roztok a handrička bez chlpov alebo jelenica. Pre naozaj dobrý lesk pretrieme okná pokrčenými novinami, suchou jelenicou alebo jemnou handričkou.
Zvieracia srsť na čalúnení po vašom domácom miláčikovi niekedy odoláva aj najvýkonnejšiemu vysávaču. Zaručene sa to podarí, ak si okolo ruky omotáme lepiacu pásku a tak srsť pozbierame.
Rúru šporáka vyčistíme najľahšie obyčajnou kuchynskou soľou. Soľ nasypeme do rúry, zapneme vyhrievanie a počkáme, kým soľ nestmavne. Po vychladnutí soľ vyberieme a hubkou rúru vyčistíme.
Čerstvé vajíčka nemusia byť vždy také ani podľa značenia na obale. Ak ich dáme do pohára s vodou a klesnú na dno, sú čerstvé. Keď sa vznáša vajce približne v prostriedku, sliepka ho zniesla asi pred týždňom, ak pláva na povrchu, má za sebou 2-3 týždne života. Nehodí sa do krémov ani majonéz, použite ho na varenie. Ideálna teplota na skladovanie je 10 stupňov Celzia.
Osviežovač vzduchu v byte môže byť aj prírodný, ak vyskúšate starú fintu našich babičiek: do uzatvárateľnej sklenenej nádobky alebo fľaše so zabrúsenou zátkou navrstvíme okvetné lístky ruží, ľalie, klinčekov, fialiek, hyacintov (podľa obľúbenosti) a popresypávame ich postupne niekoľkými vrstvičkami soli. Na záver všetko zalejeme niekoľkými lyžičkami liehu alebo vodky. Potom stačí, ak vždy nádobku na chvíľu otvoríme a vzduch v miestnosti sa prevonia.
Pančucháče sú na zrkadlá, ale aj na vodovodné batérie a ďalšie chrómované súčiastky vynikajúcim leštiacim prostriedkom. Ak nie sú zrkadlá veľmi špinavé, stačí umyť ich studenou vodou a preleštiť starými vypranými silonkami.
Kefy na vlasy aj šaty vyčistíme bez chemikálií, ak ich po odstránení vlasov a chlpov namočíme asi na 1 hodinu do octovej vody (1 lyžica na 1 l vody) a potom ich očistíme trením o seba. Ak sú na kefách drevené rúčky, chránime ich pred octom, aby sa nepoškodili.
Semišové topánky upravíme do pôvodného stavu pilníčkom na nechty. Jemne ním prechádzame po povrchu, kde sú škvrny a otlačky a tie zmiznú. Gumovaním sa semiš iba vyhladí, rovnako chlebovou striedkou. On potrebuje zdrsnenie.
Cigaretovým dymom nasiaknuté šatstvo vyčistíme obyčajnou parou. Napustíme do vane horúcu vodu do výšky asi 5 cm, pridáme 1 lyžicu octu a odev nad ňu zavesíme.
Medený riad po babičke nepoužívame na varenie, iba na dekoráciu. Lesk dosiahneme, ak povrch natrieme pivom, necháme na slnku uschnúť a potom vyleštíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.