ruských Vesmírnych síl Vladimir Popovkin.
Hoci nemenoval žiadnu konkrétnu krajinu, podľa analytikov sa toto varovanie týkalo amerických plánov vesmírneho zbrojenia, ktoré Moskva dôrazne odmieta.
"Nechceme viesť vojnu ani získavať dominanciu vo vesmíre, ale nedovolíme ani žiadnemu inému štátu, aby vesmír ovládol," vyhlásil generál Popovkin. "V prípade, že niektorá krajina rozmiestni zbrane vo vesmíre, v súlade s pravidlami vedenia vojny sa určite objavia zbrane odvetné." Súčasne vyzval na stanovenie medzinárodných pravidiel využívania kozmického priestoru. Varoval tiež, že vývin komplexných vesmírnych zbraní môže viesť k vypuknutiu vojnového konfliktu.
Rusko a Čína tvrdia, že plány USA môžu odštartovať nové preteky v zbrojení a zatiaľ neúspešne sa usilujú o medzinárodnú dohodu, ktorá by využívanie vesmírnych zbraní zakázala.
Americký prezident George W. Bush v roku 2006 podpísal nariadenie, ktoré priznáva Spojeným štátom právo na vývoj vesmírnych zbraní a odmieta akékoľvek medzinárodné obmedzenia v tejto oblasti. Biely dom tiež podporuje ambiciózny program vesmírnej protiraketovej obrany a rozvoj technológii na zostreľovanie satelitov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.