histórii súostrovnej krajiny v Indickom oceáne. Podomácky vyrobená nálož vybuchla v metropole Male pred strediskom Sultan Park. Medzi zranenými bolo osem Číňanov, dvaja Briti a dvaja Japonci, ktorí utrpeli popáleniny, povedal vládny hovorca Muhammad Šaríf. Motív činu policajti stále nepoznajú. Turizmus tvorí zhruba tretinu hospodárstva Maldív.
(tasr)
Zemetrasenia
TOKIO. Po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,1, ktoré včera ráno zasiahlo ostrov Guam v severozápadnej časti Tichého oceánu, nebezpečenstvo cunami nehrozí. Neboli hlásené nijaké škody. Otrasy rozkývali niektoré vysoké budovy na ostrove a predmety padali z políc. K zemetraseniu došlo o 04.09 h (SELČ). Americký Geologický inštitút zaznamenal tiež zemetrasenie v tej istej oblasti, asi 345 kilometrov juhovýchodne od ostrova Guam. Podľa inštitútu malo magnitúdu 6,8. Guam je najväčší a najjužnejší ostrov súostrovia Mariany a politicky súčasť USA. Nachádza sa na ňom veľká americká vojenská základňa. O 07.24 h (SELČ) hlásili zemetrasenie aj pri južnom pobreží Nového Zélandu. Podľa Japonskej meteorologickej agentúry malo magnitúdu 7,4, austrálsky inštitút Geoscience Australia uviedol magnitúdu 7,6.
(tasr)
Lajčák a reforma
SARAJEVO. Vyslanec medzinárodného spoločenstva v Bosne, slovenský diplomat Miroslav Lajčák, zatiaľ nereagoval na dohodu o policajnej reforme, ktorú v piatok - dva dni pred vypršaním stanoveného termínu - prekvapujúco dosiahli lídri bosnianskych Moslimov a Srbov, bosniansky člen kolektívneho prezídia Haris Silajdžič a bosnianskosrbský premiér Milorad Dodik.
(tasr)
Protesty v Gruzínsku
TBILISI. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili prerušil zahraničnú cestu a v sobotu sa vrátil do vlasti kvôli napätiu, vyvolanému zatknutím jeho bývalého spojenca, ktorý ho obvinil zo zorganizovania vraždy. Saakašvili to nazval "neospravedlniteľnými klamstvami". Prezident pricestoval v noci z New Yorku, kde sa zúčastnil na Valnom zhromaždení OSN. Zmenil tak plány. Jeho návrat je reakciou na masové protesty stúpencov opozície v hlavnom meste Tbilisi, na ktorých ho vyzývali k odstúpeniu. Protesty boli najhlasnejším vyjadrením želania si zmeny od Ružovej revolúcie v roku 2003, ktorá ho vyniesla k moci. Dlhoročný Saakašviliho spojenec Irakli Okruašvili obvinil v utorok prezidenta z korupcie a z objednania si vraždy prominentného podnikateľa. Ten to v sobotu po návrate ostro poprel. Bezpečnostní agenti a polícia zatkli Okruašviliho vo štvrtok v kanceláriách jeho novej politickej strany, ktorej vznik ohlásil začiatkom týždňa. V piatok ho obvinili z vydierania, prepierania peňazí a zneužitia moci a v sobotu súd potvrdil jeho väzbu počas vyšetrovania. V piatok popoludní demonštrovalo pred gruzínskym parlamentom asi 10 000 stúpencov Okruašviliho. Do večera sa pokojne rozišli, ale organizátori protestu vyhlásili, že usporiadajú celoštátne protesty a vo väčšom počte.
(tasr)
Autor: Útok na Maldivách
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.