trápne vykrúcačky, ktoré delikt nasledujú. Keby títo všetci machri, od Fica k Palkovi, ktorým sa v lepšom prípade v Európe "iba" čudujú, už boli aspoň ticho. Oni ešte šliapu na pedále svojej nacionálnej dutosti. . Keby v pozadí nič iného nevytŕčalo, dalo by sa mávnuť rukou. Ale pozor.
Ten, kto tvrdí, že "pán Csáky, odkedy nastúpil na post predsedu SMK, nič nerobí, len provokuje", je buď kretén, alebo sleduje určitý zámer. Ak to hovorí premiér slovenskej vlády, tak premiér. Pál Csáky a súčasná SMK robia agendu, akú by robila každá strana menšiny v opozícii, a robia to štandardnými prostriedkami. Presne takými, ako bolo napr. vyhlásenie k výročiu KVP pred dvoma rokmi, keď všetky maďarské stavy, na čele s vtedajším predsedom SMK Bugárom, vyzvali na "morálne i materiálne odškodnenie za bezprávie a deportácie". To bol čin nepomerne väčšej sily, než rozhovor Csákyho pre Magyar Nemzet. Štandardný v slovenskej politike je dokonca aj "žalobabný list" (Fico) do Bruselu. Presne rovnakého deliktu sa dopustil aj Smer v opozícii... . Tvrdenie, že kanonizácia Beneša v parlamente bola "reakciou" (a pod.) na Csákyho "otváranie" dekrétov, je dementné a lživé i preto, lebo, po prvé, Csáky ani SMK sa nič "otvárať" nechystali. A po druhé, neexistuje normálny zákonodarný zbor, ktorý by na vnútroštátne i medzinárodne nepresaditeľnú stranícku agendu reagoval deklaráciou ohromnej symbolickej sily. To môže urobiť len parlament nacionalisticko-populistický, parlament bez empatie a súdnosti, ktorého horizontom vnímania je Csáky a netuší, že ešte žijú ľudia, ktorým bolo ublížené a trpeli.
Takisto celkom mimo misu močí Vladimír Palko, keď žiada "odmietnuť politiku, ktorú robí Csáky (...)". Csákyho milovať naozaj netreba. Napokon štýl, akým odstavil Bugára, sa dá označiť za podraz svinský. Na to, čo dnes robí SMK, ťažko nájsť jednu pozitívnu vetu . Politika SMK po zmene vedenia však nie je ničím odlišná od politiky SMK pred snemom. Kto tvrdí opak, je hlupák alebo zlý človek. Odlišnosť, ktorá existuje a všimnúť si ju treba, je snaha o vytvorenie obrazu "radikalizácie SMK". A na základe tejto "obžaloby" izolovať menšinovú stranu na politickej scéne. Tento trend nielenže pretína koalično-opozičné delenie, ale teší sa priazni aj v mimopolitickom prostredí. I nacionálne nezaťažení intelektuáli (i maďarskí!!) si totiž osvojili predstavu, že priestor a klíma pre návrat Bugára do čela SMK si žiada oslabiť Csákyho. Problém je akurát v tom, že karanténa na SMK by bola nesmierne škodlivá pre slovenskú politiku ako takú. Csáky-Necsáky, kto toto nevidí, je ľavicový šovinista ako Fico, alebo úplne padnutý na hlavu Ešte aj keby sa volal Vladimír Palko. Mimochodom, ale nie v poslednom rade: To, čo sa deje, je najlepší softvér, aby sa SMK "radikalizovať" skutočne začala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.