Takýto postup sa opakuje už roky a prinajmenšom jeden ešte bude. Zákony sú totiž také.
BRATISLAVA. Vždy k 1. júlu sa zvýši životné minimum, čo pre ľudí, ktorí niekoho opatrujú, znamená zvýšenie príspevku. Príspevok sa totiž kráti o to, o čo príjem opatrovaného prevyšuje 1,2-násobok jeho životného minima. Kým do konca júna sa príspevok krátil pri príjme nad 5976 korún, od júla pri príjme nad 6156 korún. Príspevok sa teda zníži o menšiu sumu.
Zníženie môže byť citeľné
Lenže v septembri úrady práce príspevok prehodnocujú na základe príjmu ťažko zdravotne postihnutého za predchádzajúci kalendárny rok. Kto opatruje takéhoto dôchodcu, má smolu. Výška príspevku je totiž nepriamo úmerná výške príjmu opatrovanej osoby a ten - v tomto prípade dôchodok - pravidelne valorizujú.
Dagmar Lorenčíková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade povedala, že príspevok „sme znižovali tým, ktorým sme v júli zvýšili. To sú fyzické osoby v produktívnom veku, ktoré sa starajú o občana s ťažkým zdravotným postihnutím."
Zníženie môže byť citeľné. Lorenčíková poznamenáva: „Ak príspevok za opatrovanie poberá dcéra v produktívnom veku a my vezmeme príjem otca-dôchodcu za minulý rok (...), tak to zníženie je teraz vyššie ako zvýšenie za dva predchádzajúce mesiace." Zisk plynúci zo zvýšenia príspevku za dva mesiace totiž predstavuje menej korún ako strata spôsobená jeho znížením za jeden rok.
Dôchodcom, ktorí opatrujú ťažko zdravotne postihnutého, príspevok znížili už k 1. júlu, keď sa zvýšili aj dôchodky. V tomto prípade totiž platí, že príspevok sa znižuje o 50 percent dôchodku, ako hovorí zákon. Naopak, príspevok sa zvýšil iba tomu, kto v čase opatrovania nemá žiadny príjem, vysvetľuje Helena Vargová z úradu práce Rimavská Sobota.
Klesať bude aj naďalej
Ministerstvo sociálnych vecí potvrdzuje, že každoročné zvyšovanie dôchodkov vedie k znižovaniu priemerne vysokého príspevku. Kým v roku 2005 predstavoval 5317 korún mesačne, vlani už len 4669. V správe o minuloročnej sociálnej situácii napísalo, že "pri zachovaní súčasných legislatívnych podmienok" príspevok bude ďalej klesať.
Tie sa nezmenili napriek tomu, že návrh zákona o kompenzácii sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ktorým by sa príspevky upravili, ministerstvo pripravilo ešte za predchádzajúcej vlády. Teraz, po vyše dvoch rokoch práce, ministerstvo pod novým vedením, navrhuje, aby ho mohlo predložiť v budúcom roku.
V návrhu uvažuje o paušálnej výške príspevku za opatrovanie. Okrem toho, ako Lorenčíková hovorí, z návrhu vyplýva, že výška príspevku by sa zmenila ku každému 1. júlu, keď sa zmení životné minimum.
Autor: jč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.