Korzár logo Korzár

Kedysi nebola hladovou

Hnileckú dolinu mali radi panovníciGelnica patrí k najstarším baníckym mestám na Slovensku a svojou prirodzenou polohou sa stala centrom Hnileckej

Hnileckú dolinu mali radi panovníci

Gelnica patrí k najstarším baníckym mestám na Slovensku a svojou prirodzenou polohou sa stala centrom Hnileckej doliny. Mesto sa rozprestiera na nive a terasovitej plošine severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria, ktoré bezprostredne obklopujú lesné končiare Volovských vrchov a Hnileckej vrchoviny. Cez údolie a Gelnicu preteká rieka Hnilec, ktorá vyviera pod Kráľovou Hoľou a pri Margecanoch sa vlieva do Hornádu - Ružínskej priehrady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osídľovanie Hnileckej doliny

SkryťVypnúť reklamu

Hnilecká dolina bola osídlená už v dobe kamennej a bronzovej a koncom prvého a začiatkom druhého tisícročia nášho letopočtu sa tu usadili aj starí Slovania. O dávnej minulosti okolia svedčia archeologické nálezy v Nálepkove a Švedlári. Názov mesta je odvodený od staroslovanského názvu rieky Gnilec - Hnilec. Príchodom nemeckých kolonistov dostal nemeckú podobu Göllnitz.

Predpokladá sa, že už v 12. storočí do pôvodnej slovanskej osady začali prichádzať prví nemeckí kolonisti, najskôr z Bavorska a po tatárskom vpáde nastala ďalšia vlna nemeckej kolonizácie do Gelnice a na dolný Spiš z Bavorska, Durínska a Porýnia. Lákala ich nádherná príroda, ale najmä nerastné bohatstvo, konkrétne v Gelnici zásoby zlata, striebra, medi, ortuti a železa. Nastal rozvoj baníctva, ktorému sa výhradne venovali len Nemci. Okrem Gelnice sa baníctvo rozvíjalo v Smolníku, Mníšku n/Hnilcom, Švedlári, Nálepkove, Žakarovciach a na iných miestach dolného Spiša. Oproti iným častiam Spiša nemeckí kolonisti nadobudli svoje privilégiá na inom princípe.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá písomná zmienka o Gelnici pochádza z roku 1246. Mestské výsady jej v roku 1264 udelil uhorský kráľ Belo IV. Mesto malo svojho richtára a iné privilégiá. Privilégiá udelené Belom IV. potom potvrdil jeho syn Štefan V. a vnuk Ladislav IV. Neskoršie ich potvrdili a rozšírili ďalší králi, v roku 1317 Karol Róbert, v roku 1359 Ľudovít I. a v roku 1435 aj Žigmund Luxemburský.

Záujem panovníkov o Gelnicu a okolie

O rýchly rozvoj baníctva v Gelnici a na iných miestach dolného Spiša sa zaslúžili uhorskí králi. Najväčší záujem prejavili o Gelnicu a v nej o ťažbu vzácnych farebných kovov. Z uvedeného dôvodu tam dal kráľ Ondrej II. v roku 1234 postaviť na vysokom brale, ktoré sa vypína nad mestom, kamenný hrad, aby ochraňoval mesto a okolité bane. Zásoby zlata, striebra a iných kovov sa postupne začali vyčerpávať a uhorskí králi prestali venovať Gelnici predchádzajúcu pozornosť. Nastával úpadok baníctva aj mesta, k čomu vo veľkej miere prispeli reformačné a stavovské nepokoje v Uhorsku od 16. do začiatku 18. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Po nadobudnutí mestských výsad gelnický richtár získal osobitné privilégia v podobe "Gelnického banského práva". Podľa neho sa riadilo baníctvo v Gelnici, ale aj v Smolníku, Švedlári, Mníšku n/Hnilcom, Žakarovciach, V. Folkmare, Prakovciach, Helcmanovciach, Slovinkách, Nálepkove, Krompachoch, Štóse, Jaklovciach, Margecanoch a v Kojšove. Samotná Gelnica sa od roku 1327 musela riadiť štiavnickým banským právom.

Gelnický chotár bol nielen bohatý na nerasty, ale mal aj veľkú rozlohu. Z neho sa v 13. a 14. stor. vytvorili samostatné obce založené na zákupnom práve, ako Jaklovce, Švedlár, Slovinky a Smolník.

Patrila Spišskému hradu

Po čiastočnom vyčerpaní zdrojov nerastného bohatstva chotára nastal nielen úpadok baníctva a mesta, ale aj záujmu o Gelnicu, čoho dôkazom je, že mesto od roku 1465 až do roku 1835 patrilo pod panstvo Spišského hradu, aj keď na krátky čas znova nadobudla postavenie banského mesta a oživila sa aj ťažba medi a iných kovov. Začiatkom 18. storočia bol obnovený zväz siedmich banských miest v Hnileckej doline, do ktorého patrili: Gelnica, Švedlár, Štós, Mníšek n/Hnilcom, Smolník a iné. Koncom 18. a začiatkom 19. stor. sa v okolitých baniach dolovala len meď a ortuť a za krátky čas boli aj tieto zásoby vyčerpané. Menila sa aj celková situácia v meste a okolí.

V období najväčšieho rozkvetu v gelnických baniach pracovalo 300 - 400 baníkov, prevažne Nemcov. Ostatné obyvateľstvo sa venovalo remeslám pre ťažobnú údržbu bani a pre služby obyvateľstva. Významné postavenie v Gelnici mal cech kováčov, v ktorom pracovalo až do zrušenia cechov v roku 1872, 157 kováčskych majstrov. Z ostatných cechov bol v meste známy - cech mäsiarov, kožušníkov, ševcov, krajčírov a niektoré ďalšie.

V druhej polovici 19. storočia sa mesto preslávilo v Uhorsku továrenskou výrobou klincov a reťazí. Pracovalo tam 360 majstrov, 90 tovarišov a 93 učňov. Výrobou klincov sa zapodievala rodina Walkovcov, ktorá zaviedla aj ich továrenskú výrobu.

Po výstavbe Košicko-Bohumínskej železnice sa zmenili podmienky pre železiarstvo v Gelnici a v Hnileckej doline. Strácali sa pracovné príležitosti a vznikala vysoká nezamestnanosť, vysťahovalectvo a dochádzalo k rôznym nepokojom v okolí. Z bohatej Hnileckej doliny sa postupne stala "hladová dolina" a tento prívlastok okoliu patrí aj dnes.

Treba spomenúť, že Gelnica nepatrila do zoskupenia slobodných kráľovských miest a ani slobodných banských miest v Uhorsku (patrila tam Kremnica a B. Štiavnica), ale k banským mestám s osobitným postavením. Zaraďovala sa do skupiny 12 väčších miest Uhorska, do ktorej okrem Gelnice patrili Stará Ľubovňa, Podolinec a Spišská Nová Ves.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 603
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 985
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 218
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 111
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 969
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 461
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu