parlamentu. Boli však vždy mimoriadnou udalosťou a príležitosťou pre mesto, aby sa ukázalo v čo najlepšom svetle.
Ukazovali školy a dóm
Vo februári 1921 zavítala do Košíc delegácia Národnej rady ČSR z Prahy. Do východného cípu republiky to bola z Prahy dlhá cesta, ale vtedajší zákonodarcovia všade cestovali vlakom, autom ich vozili iba v meste, do ktorého prišli, aj to ak nebolo dobré počasie. Radšej si prezreli mesto z koča alebo pešo, ak to bolo na kratšiu vzdialenosť. Tak, ako teraz, aj vtedy hosťom ukázali staré pamiatky a súčasné dobre fungujúce inštitúcie. Delegáciu Národnej rady ČSR, ktorá bola v Košiciach iba necelý deň, županov poradca povozil autom po Hlavnej. Zaviedol ju do Dómu sv. Alžbety, do Komenského ústavu, kde bola polepšovňa pre chlapcov, učňovské školy s dielňami, záhradníctvo, všetko s možnosťou vyučiť sa viacerým remeslám (dnes je v komplexe budov Univerzita veterinárneho lekárstva). Ani jednu návštevu nezabudli zaviesť do Štátnej ľudovej školy (na terajšej Hviezdoslavovej ulici, kde je knižnica J. Bocatia), pretože to bola na súčasné pomery dobre vybavená škola a vždy v nej prebiehala niektorá z tematických výstav aj v rámci Slovenska, napr. včelárska, ovocinárska, výtvarná z rôznych stupňov škôl, žiackych technických prác atď. Tiež v dievčenskom gymnáziu a v Obchodnej a hospodárskej akadémii mali pravidelné návštevy. Delegácia mala byť večer v Lipt. Mikuláši a pred odchodom z Košíc sa ešte na stanici stretla so zamestnancami železnice.
Tolstého lekár v Košiciach
Okrem viacčlenných delegácií prechádzali priamo za mešťanostom Mutňanským jednotliví ministri. V tom čase to bol Dr. Ján Mičura, aby s ním prerokoval správu o rozdelení veľkostatkov pred poradou v Bratislave. Navštívil ho aj osobný lekár ruského spisovateľa L. N. Tolstého MUDr. Dušan Makovický, keď prišiel za bratom Vladimírom (vtedajším prezidentom Slovenskej banky v Bratislave), ktorý sa liečil v Herľanoch.
Vo februári povyšovali
Február bol aj mesiacom povyšovaní. V Prešove povýšila vláda ČSR sedriálneho sudcu Dr. L. Farkasa do vyššej hodnostnej triedy, v Spišskej N. Vsi postúpil o jeden stupeň štátny zverolekár Formánek a vláda mu udelila titul Štátny veterinárny inšpektor. Významná udalosť sa udiala v Gelnici. Nebola to návšteva "zhora", ale z Prahy zo spoločnosti PRIMEX a priniesla radostnú správu o zmene majiteľa ortuťových baní. Táto spoločnosť ich kúpila a po 20-ročnej prestávke v nich mienila obnoviť ťažbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.