James Bond je synonymom ušľachtilej mužnosti
Ženy ho zbožňujú a muži chcú byť ako on. Už 45 rokov prúdia fanúšikovia Jamesa Bonda do kín, aby sledovali svojho hrdinu, ako zachraňuje svet. Chlapci aj dospelí muži sa hrajú na slavného agenta a spoza čiernych okuliarov hovoria ľadovým hlasom: "Volám sa Bond... James Bond."
LONDÝN/PRAHA. Legendárny špión mal premiéru 5. októbra 1962. Odvtedy vyšiel z filmovej továrne dvadsaťjedenkrát, pričom šesťkrát zmenil svoju tvár. Stále však zostáva mrštný a elegantný, kráľom bitiek, salónov a spální, bravúrne zvláda rýchle autá, ležérne popíja martini s vodkou - pretrepať, nemiešať - a okúzľuje zvodné dámy. Či už to boli krásky typu Ursuly Andress, Britt Ekland, Jane Seymour, Halle Berry alebo nejnovšie démonickej Evy Green z Francúzska. Vo filmoch o Bondovi sa s postupom času menilo málo, aj keď predsa niečo: okrem legendárneho športiaku Aston Martin se teraz objavujú i BMW či Ford, v povestnom martini drinku nahradila vodku Smirnoff iná, Finladia. A Bondove rolexky vystriedala značka Omega.
Prvým agentom s povolením zabíjať bol herec Sean Connery. Literárny otec Bonda Ian Fleming mu však neveril a označil ho za prerasteného kaskadéra. Bondom bol šesťkrát, kým ho na jeden diel neúspešne vystriedal George Lazenby. Nasledoval Roger Moore, ktorý natočil sedem dielov a preslávil sa najmä nadmernou spotrebou cigariet počas natáčania. Fanúšikovia oceňovali jeho zábavnosť a pôvodne bol aj Flemingov favorit. Do páde železnej opony si Bonda dvakrát zahral ďalší britský švihák Timothy Dalton, ktorému však vyčítali nedostatok humoru. Jeho Povolenie zabíjať z roku 1989 malo najmenší ohlas a kdekto už nad sériou lámal palicu - potom však nastúpil Pierce Brosnan a Bonda vzkriesil. Zatiaľ posledným predstaviteľom je Daniel Craig. Do imidžu špióna vniesol blonďatú a modrookú vizáž, a tiež viac drsnosti.
Autorom literárnej predlohy Bonda je sir Ian Fleming, povolaním novinár a námorný dôstojník, ktorý počas druhej svetovej vojny pracoval pre námornú rozviedku. Po vojne sa usadil na Jamajke a na základe svojich skúseností začal písať historky o Jamesovi Bondovi. Jeho dobrodružstvá vykreslil v dvanástich románoch a deviatich poviedkach.
Fenomén Bond je tiež výnosnou značkou. Už prvý film Dr. No zarobil 16 miliónov dolárov. V tom čase šlo o rekordné tržby.
* * *
VIETE ŽE...
... v bondovke si takmer zahral aj Werich?
V roku 1967 už začal rolu Bondovho protivníka, a teda jedného z najznámejších filmových zločincov sveta, natáčať Jan Werich. Mal hrať zločinca Blofelda v piatom filme Žiješ iba dvakrát. Nakonec však produkcia usúdila, že doma milovaný, ale na Západe skoro neznámy český komik má na Blofelda príliš dobrácku tvár. Iná verzia uvádza, že Werich údajne ochorel. Každopádne natáčal iba päť dní. Aktéri spomínajú, že Werich "pôsobil asi tak desivo ako váš dedko".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.