spôsobom zneužil na politické ciele a vláda nesmie dovoliť, aby sa u nás správal "ako keby bol na severe Maďarska."
BRATISLAVA. Fico zároveň očakáva, že "budú použité štandardné protokolárne a diplomatické nástroje, aby pán prezident Maďarskej republiky bol vykázaný do priestoru, do ktorého patrí, pokiaľ ide o súkromné alebo oficálne návštevy Slovenej republiky. Toto vláda Slovenskej republiky nebude nikdy tolerovať."
Veľvyslanec dostal nótu
Na Ficovo znepokojenie reagoval aj minister zahraničia Ján Kubiš, ktorý nechal ešte včera poobede predvolať maďarského veľvyslanca, aby mu odovzdali protestnú nótu, keďže Sólyomova návšteva "nemôže neškodiť" vzájomným vzťahom.
Podľa riaditeľa Medzinárodného inštitútu pre ekonomiku a politiku v Hamburgu Petra Robejška je krok maďarského prezidenta "ľahko na hranici provokácie" a považuje ho za neobvyklý.
Fico ostrejší než Slota
Predseda Smeru na Sólyoma reagoval ostrejšie ako Ján Slota, ktorý krátko pred ním požiadal ministra zahraničia Jána Kubiša, aby poslal Budapešti protestnú nótu.
Podľa poslankyne za HZDS Zdenky Kramplovej Sólyomova návšteva nebola štandardná a "nemalo by sa to v budúcnosti opakovať". Podpredseda KDH Daniel Lipšic nepovažuje za štandardné spôsob Sólyomovej návštevy. "To je krok, ktorý nijako neupokojuje naapätie, naopak ho eskaluje. Potom samozrejme nasleduje odvážna reakcia (Ficova), ktorá tiež nič nerieši."
Proti Ficovi jednoznačne vystúpilo iba SMK, podľa išlo o nepochopenie podstaty slobody pohybu osôb v Európskej únii. "SMK považuje za veľmi nešťastné dívať sa na otázku slobody pohybu osôb cez severokórejsku prizmu," reagovali na poznámku o "vykázaní".
Prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa predvčerom so Sólyomom nestretol, nepovažuje jeho návštevu za súkromnú a privítal by, keby nás navštívil na úrovni "aká prináleží hlave susedného štátu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.