ešte predvčerom pravdivé, tak stanovisko k návšteve prezidenta Sólyoma ich definitívne zmietlo a prekonalo. Ak už nič iného, tak vyjadrenie, že "nemôžeme dovoliť, aby sem chodili najvyšší predstavitelia iných krajín, najmä Maďarska, a aby sa na juhu Slovenska správali tak, ako keby boli na severe Maďarska", usvedčujú Fica z totalitnej úchylky. Čiže extrémizmu.
Extrémistické je vyhlásenie preto, lebo aj keby bolo faktom, že László Sólyom "zneužil súkromnú návštevu na politické ciele", tak v demokraciách sú politické ciele úplne legitímne. Vláda s nimi môže napr. nesúhlasiť, ale nemôže ich NEDOVOLIŤ. "Správať sa ako na severe Maďarska" môže každý slobodný človek, nezávisle od funkcie, náboženstva, rasy (a pod.), vrátane László Sólyoma, László Toroczkaia či Ferenca Puskása. Tomu, že pokiaľ neporušuje zákon, každý môže na Slovensku, dokonca i na juhu, "zneužiť návštevu na politické ciele", nerozumie iba boľševik z presvedčenia. Formulácia, že "nemôžeme dovoliť", by sa nemohla objaviť v stanovisku žiadnej normálnej vlády sveta ani Európy. Extrémny je samotný fakt, že slovenská vláda sa návštevou vôbec zaoberala. "Nebudeme tolerovať, nebudeme akceptovať" - to je typický slovník komunistov bývalej ČSSR, ktorí takto glosovali stretnutia západných štátnikov s disidentskými kruhmi. Deja vu.
Od tohto treba dôsledne odlíšiť otázku, či v správaní Sólyoma bolo niečo diplomaticky závadného. Platí zásada, že i návštevy z kategórie "súkromné" sa u vysokých štátnikov riadia určitým protokolom. Nie je to však stopercentné pravidlo a obísť ho nie je škandál, skôr nezdvorilosť. Do kontextu však neoddeliteľne patrí to, že ignorácia slovenských predstaviteľov je v úplnom súlade s konsenzom celej maďarskej politiky, ktorá korporatívne nepustila Katalin Szili k Paškovi, zrušila míting zahraničných výborov i odvolala vlastných poslancov z rokovania akejsi komisie V-4. To je realita "po Benešovi". Nie je to v medzištátnych vzťahoch až taká výnimka. Nedávno bola napr. medializovaná Kaczynského cesta (vôbec prvá!) do Ruska, pri ktorej nielenže oblúkom minul Putina, ale hlavným cieľom bola pieta v Katyni, ktorej výklad (teda či poľských dôstojníkov vyvraždili Nemci alebo Rusi) je predmetom historického konfliktu medzi Moskvou a Varšavou. Putin (!!) však necítil potrebu vydávať svalnaté stanoviská ani predvolávať poľského veľvyslanca... Treba vedieť, že neformálne výlety k menšinám sú Sólyomov prezidentský program. V Rumunsku bol toľkokrát, že keby potreboval vízum, už nemá v pase miesto. S tamojšími Maďarmi sa rozpráva najmä o autonómii a .... Bukurešť nič. Je ticho. Na rozdiel od slovenskej vlády, ktorej vyhlásenie je manifestáciou totalitnej úchylky a novým dôkazom na stole, prečo Smer ešte ani PES nechce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.