pauzu jedna kauza, čo by nemala byť zabudnutá.
Korupčný index 2007 Transparency International sa tento rok veľmi ponáhľal (zvykne byť až v novembri), ale príhodnejší čas, aspoň pre región strednej Európy, si nemohol ani vybrať.
Skutočnosť, že Slovensko sa o zrnko maku opäť zlepšilo na rating 4,9 (maximum 10, najlepšie Dánsko, Fínsko 9,4), prekvapiť nedokázala, hoci domáca generalita TIS už rok tvrdí, že Ficova vláda nemá protikorupčnú víziu a systémovo fakticky nerobí nič. To, čo nabáda k pochybnostiam o indexe ako takom práve teraz s väčšou silou ako inokedy, je postavenie SR i v najnovšej edícii za českými a maďarskými priateľmi. Niežeby sme si neuvedomovali záludnosti metodiky, teda to, že sa meria "vnímanie" korupcie (čiže nie akési štatistické fakty), a to cez 14 prieskumov na posledné tri roky. Avšak práve preto, že ide o vnímanie a nie "tvrdé" čísla, tak indexy pôsobia čudne a zmätočne. Škandály, ktoré sa v septembri prevalili Českom i Maďarskom, sú gigantického kalibru, a čo je pre "vnímanie" podstatné, nespadli, takpovediac, z neba. Či už tristomililónový (resp. 70-miliónový; spor je o trhovej hodnote) podiel expremiéra Grossa v energetickej firme, či zatýkanie regimentu funkcionárov socialistickej strany v Budapešti podozrivých z podvodov s národnými i európskymi dotáciami, to sú kauzy, ktorých obsahovou podstatou je rozkrytie politickej moci čoby mafiánskej štruktúry. Zázračné zbohatnutie Grossa je iba posledné ohnivko v reťazi megaafér typu biolih, Kubiceho správa, Unipetrol, Krejčíř, a asi päť ďalších, ktorých základným znakom je prepojenie politiky nieže s nejakým biznisom, ale s organizovaným zločinom. Šéf parlamentnej frakcie menšej vládnej strany v Maďarsku, teda nie hocikto, verejne vyhlásil, že peniaze z diaľničného programu končili v partajnej kase koaličných socialistov. Veta, že politické strany (vraj) dostávajú z rozpočtu málo, a preto sú "nútené" (áno, presne tak) získavať peniaze na volebné kampane akože "inými prostriedkami", je leitmotívom nového imidžového "protikorupčného" manuálu Gyurcsánya. Vynikajúce. Takže máme vládnu stranu v Maďarsku, ktorá "klamala ráno, večer a v noci" a aby na to mala peniaze, získavala ich "inými prostriedkami". A po tomto všetkom Slovensko, ktoré takéto megaaféry iba čakajú (a neminú!), Transparency zaradí vo vnímaní (!!) korupcie za visegrádskych susedov... Ešte dobre, že pred Poľsko... Hahaha.
Slovenským paradoxom isteže je, že vôbec najväčšie škandály, teda Elektra a predseda druhej vládnej strany s majetkom písaným na iné osoby, sa už akoby zliali s realitou, zovšedneli, "usadili" sa a berú sa akoby za premlčané. To je daň z politickej kultúry a zníženého prahu citlivosti. Čo bude so slovenským indexom, až vypukne niečo skutočne veľké?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.