vnútroštátny konflikt, sú vyhlásenia, domnienky, odkazy, obvinenia oboma smermi, ktoré neriešia nič, žiadny problém, žiadny skutočný spor. Ani minulosť nie, hoci sa tak môže zdať.
Všimnime si dobre. Zhodou okolností aj vzťahy medzi Maďarskom a Rakúskom sú práve v súčasnosti najmrazivejšie za posledných 17 rokov. Po prvé, vypukol akýsi ekologický konflikt o znečisťovanie rieky Rába, čo je menšia kauza, ale predovšetkým, spoločnosť OMV sa už pár mesiacov pokúša skupovaním akcií MOL-u o tzv. nepriateľské prevzatie, čo v Budapešti vnímajú ako vyhlásenie ekonomickej vojny. Sólyom osobne napáda rakúsku chemickú firmu, ktorá toky údajne kontaminuje. Avšak prezidenti sa nevykazujú, ani nóty sa neposielajú, hoci maďarský parlament práve prijíma protekcionistický zákon o ochrane MOL-u. Ani do Bruselu nechodia (zatiaľ) so sťažnosťami, aj keď predmetný zákon, hlásia z Viedne, je údajne stopercentne v rozpore s právom EÚ... Panuje ozajstné napätie, ale má prečo. Konflikty sú reálne. Dlhodobo mizerné sú i česko-rakúske vzťahy. Príčinou je Temelín, keďže niekedy koncom 80-tych rokov sa Rakúšania vyhlásili za čosi ako "bezjadrovú zónu". Z českej atómovky majú (resp. predstierajú) panickú hrôzu, avšak spor má úplne "organickú" podobu, keď napr. aktivisti, za podpory hornorakúskych samospráv, čas od času blokujú hranice. Minister Schwarzenberg (nie rakúsky, český) blokátorom do Viedne odkázal, napr., že sú "magori". To je ťažká inzultácia (od MZV!), ale - je o čom sa baviť a na čo reagovať...
Paradoxne, aj medzi SR a MR sú, nazvime to, problémy z mäsa a kostí. Taký menší je o tokajské víno a celkom zásadný a nekonečný o Gabčíkovo, teda výklad desať rokov starého rozhodnutia z Haagu (či Maďari musia alebo nemusia dostavať). Napokon, aj Benešove dekréty, teda "zmiernenie následkov", je konfliktná plocha. Ovzdušie a vzťahy však hysterizuje to, čo povedal Csáky pre Magyar Nemzet, čo povedal Sólyom v Komárne, "zneužívanie návštevy", "radikalizácia" desaťpercentnej strany (ktorú dokumentujú reči Duraya, čo rozpráva od narodenia), oživenie prastarej agendy "odškodného" po Benešovi či "žalobabný list" Csákyho. Neexistuje politická látka, ktorá by sa dala uchopiť a povedať, tak toto je v hre (napr. Gabčíkovo), o toto sa vedie spor. (Ani o dekréty a "odškodnenie" sa nevedie kričí sa na SMK, že chcú viesť debatu). Nič len verbálne akcie a reakcie, domnienky vytvárajúce zdanie činov či udalostí . Konflikt je virtuálny nacionálny. Predsudky, zášť, zloba a nedôvera na oboch stranách pracujú a potvrdzujú, čo hovoríme stále a veľmi dobre sformuloval psychológ Péter Hunčík (exporadca Havla): "Udržiavanie konfliktov je záujem politických elít". Oni z toho žijú. Problém, pred ktorým stojíme, môže byť, že virtuálne nemusia byť následky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.