Hamilton v Šanghaji chyboval a vrátil šancu súperom
Vlani vyhral v Šanghaji Schumacher a pred poslednými dvomi podujatiami sezóny to vyzeralo, že mu titul už neunikne. Všetko však bolo nakoniec inak. Tentoraz prichádzal do Číny v jasnej pozícii lídra Hamilton, no svojou chybou nielenže nepremenil svoj prvý mečbol, ale vrátil navyše do hry svojich rivalov.
ŠANGHAJ/KOŠICE. Štartovalo sa na mokrých pneumatikách a tie sadli najlepšie Hamiltonovi, ktorý znova nastúpil do kvalifikácie s mierne ľahším vozidlom a uzurpoval si pole position. Druhý Räikkönen ho na štarte nedokázal vážnejšie ohroziť, a tak mladý Angličan takmer polovicu pretekov viedol. Lenže potom sa zachoval podobne tvrdohlavo ako Schumacher vlani v Maďarsku a do depa na výmenu zamieril, až keď boli jeho zadné gumy zodraté na plátno. Pri vjazde do boxovej uličky sa potom zošmykol z trate a uviazol v štrku! Ale to už niekoľko kôl viedol Kimi Räikkönen, ktorý si túto príležitosť už nedal vziať a ako jediný si pripísal už piate víťazstvo v sezóne a jubilejné dvesté pre tím Ferrari.
Je McLaren nestranný?
Azda ešte viac ako Räikkönena potešilo Hamiltonovo odstúpenie tímového kolegu Alonsa. Španiel sa totiž po havárii na Fudži už s titulom rozlúčil. Teraz sú však jeho šance späť. Pochopiteľne, Angličan je vo výhodnejšej pozícii, ale jeden nikdy nevie, čo sa ešte môže prihodiť. Navyše do hry sa vrátil aj Räikkönen, a tak kombinácia výsledkov môže nakoniec na Interlagose priniesť nečakaného nového šampióna. Alonso sa však vyjadril, že tím hrá na Hamiltona a aj do kvalifikácie mu nahustili pneumatiky o niečo viac, čím sa zmenilo správanie vozidla na trati a on získal až štvrté miesto na štarte. Ťažko posúdiť, či Alonso iba neprikladá polienka do ohňa, no nemôžeme vylúčiť ani opak. V tíme McLaren sa síce tvária ako nevinnosť sama, ale kauzy, ktoré tímom v tejto sezóne otriasli, akosi ubrali na bezúhonnosti tímu.
Opakuje sa história?
Okrem toho, že sa nám šampionát pekne zamotal a rozhodovať o titule sa bude počas posledného podujatia hneď medzi troma pilotmi, nám však čínska veľká cena priniesla aj ďalšiu dobrú správu. Ukazuje sa, že výsledky mladého Nemca Vettela nebudú asi náhodné a po zisku prvého bodu ako najmladší pilot histórie F1 v Indianapolis a rovnakom zápise najmladšieho pilota histórie F1, ktorý sa objavil v čele pretekov (počas japonskej GP), sa teraz 20-ročný mladík dokázal na slabom monoposte STR dostať do cieľa na štvrtom mieste hneď za Ferrari a McLarenom! To jednoznačne pripomína prvú sezónu Fernanda Alonsa, ktorý sa v r. 2001 na slabom minardi dokázal vždy prepracovať o triedu vyššie.
Výsledky 4. GP Číny: 1. Räikkönen (Fín.) Ferrari 1:37:58,395 h, 2. Alonso (Šp.) McLaren-Mercedes +9,806 s, 3. Massa (Braz.) Ferrari +12,891, 4. Vettel (Nem.) Toro Rosso +53,509, 5. Button (V. Brit.) Honda +1:08,666 min, 6. Liuzzi (Tal.) Toro Rosso +1:13,673, 7. Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +1:14,224, 8. Coulthard (V. Brit.) Red Bull +1:20,750. (PP: Hamilton mclaren 1:35,908, NK: Massa ferrari 1:37,454 v 56. kole, Viedli: 1. - 15. kolo Hamilton, 16 .- 19. k. Räikkönen, 20 .-28. k. Hamilton, 29. - 32. k. Räikkönen, 33. k. Kubica, 34. - 56. k.Räikkönen.)
Priebežné poradie MS (16/17): Hamilton 107 bodov, Alonso 103, Räikkönen 100, Massa 86, Heidfeld 58, Kubica 35, Kovalainen 30, Fisichella 21, Rosberg 15, Coulthard 14, Wurz 13, Webber 10, Trulli 7, Button 6, Vettel 6, R. Schumacher 5, Sato 4, Sutil a Liuzzi 1. Pohár konštruktérov: Ferrari 186 bodov, BMW 94, Renault 51, Williams 28, Red Bull 24, Toyota 12, STR 8, Honda 6, Super Aguri 4, Spyker 1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.