spokojný, opozícia ho častuje označeniami: polotovar, zdeformovaný a problémový. Vyčíta mu vysoký defi cit, málo peňazí v školstve a absenciu reforiem v sociálnom systéme a zdravotníctve. Vláda oproti pôvodnému návrhu zvýšila schodok rozpočtu približne o sedem miliárd korún. Umožnilo jej to zvýšenie príjmov Sociálnej poisťovne z plánovaného zvýšenia odvodových stropov a otvorenia druhého piliera. "Som s ním maximálne spokojný, lebo plne rešpektuje maastrichtské kritériá a je to aj rozpočet, ktorý umožňuje vláde pokračovať v sociálnej orientácii," povedal po rokovaní vlády premiér Fico. Nechcel najprv reagovať na kritiku opozície, potom jej však odkázal: "Ak je náš rozpočet polotovar, tak nech si ho dajú večer do mikrovlnky a nech ho dokončia."
Víťazné HZDS
Víťazne zo zápasu o budúcoročný rozpočet vyšlo HZDS. Rezorty, ktoré spravuje Mečiarova strana, dostali oproti minulému roku pridané najviac. Ministerstvo životného prostredia bude mať na rok k dispozícii takmer osem miliárd korún. Tento rok má necelé tri a pol miliardy. Dostane tak o 125 percent viac. Približne o 60 percent na 29 miliárd stúpnu výdavky ministerstva pôdohospodárstva. "Nie som celkom spokojný, ale rešpektujem hlavnú prioritu, ktorou je zavedenie eura," povedal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Nespokojný je preto, že vláda síce rozhodla, že dotácie poľnohospodárom zvýši o 3,8 miliardy, približne sedemsto miliónov z toho však musí nájsť vo vlastnom rozpočte. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda kritizoval, že vláda málo šetrí. Podľa neho mohol byť schodok verejného rozpočtu v čase rastu nižší. Schodok je 46 miliárd korún, čo je 2,3 percenta HDP. Oproti návrhu na tento rok je to o 0,6 percentuálneho bodu menej. Je to v súlade s pravidlami únie. Plánovaný schodok je v pomere k HDP najnižší od roku 1995, ale hospodársky rast je mimoriadne vysoký. V korunách však boli defi - city v rokoch 2003 až 2006 nižšie. Pravdou však je, že v nich nebol započítaný výpadok príjmov, ktoré už neprúdia do Sociálnej poisťovne, ale do druhého piliera.
Tóth: Šetriť mali inak
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth si myslí, že keby vláda chcela, mohla schodok znížiť viac. Vysoký ekonomický rast to podľa neho dovoľuje. Cesta podľa neho nevedie cez šetrenie na platoch vo verejnej správe. "To je zlé riešenie. Šetrenie takýmto spôsobom je len dočasné a môže znížiť produktivitu pracovníkov vo verejnom sektore," myslí si Tóth. Pracovníci si podľa neho skôr alebo neskôr vy dobyjú vyššie mzdy, "alebo tí najlepší odídu a celková produktivita klesne". Vláda by podľa neho mala šetriť znižovaním výdavkov do neefektívnych oblastí. Menej by napríklad mala dávať poľnohospodárom. Tóth takisto navrhuje zrušiť dotáciu na stavebné sporenie. "Veľa by sa usporilo aj centralizáciou verejného obstarávania."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.