WASHINGTON. Izraelské letectvo útočilo začiatkom septembra v Sýrii na rozostavaný jadrový
reaktor. Damask sa pri jeho stavbe údajne inšpiroval podobným zariadením v Severnej Kórey, informoval americký denník The New York Times (NYT) v sobotu na svojej internetovej stránke. Stavbu podľa NYT zachytili špionážne satelity a zaoberali sa ňou americké aj izraelské tajné služby. Viacerí bezpečnostní predstavitelia vo Washingtone údajne izraelský zásah kritizovali ako predčasný vzhľadom na to, že sýrske zariadenie ešte zďaleka nebolo pripravené na výrobu plutónia do jadrových zbraní, tvrdí denník. Napätie medzi Izraelom a Sýriou vzrástlo po správach o izraelskom leteckom prieniku do severnej Sýrie zo 6. septembra. Izraelským terčom mohli byť zbrane pre ozbrojencov Hizballáhu v Libanone alebo spoločný sýrsko-severokórejský jadrový projekt. Obe možnosti Sýria odmietla, letecký zásah však na rozdiel od Izraela potvrdila. Izraelská vláda zatiaľ k incidentu nezaujala jednoznačné stanovisko.
(sita/afp)
Chávez sa stretol s Castrom
HAVANA. Venezuelský prezident Hugo Chávez navštívil v sobotu kubánskeho vodcu Fidela Castra. V Havane s ním podľa štátnej televízie strávil štyri hodiny v diskusiách o Latinskej Amerike, svetových problémoch a vzájomných vzťahoch. Oficiálnu správu v televízii nesprevádzali zábery zo stretnutia komunistického vodcu s jeho venezuelským spojencom a obdivovateľom. Castro sa zotavuje z vážnych zdravotných problémov po tom, ako sa pred rokom podrobil operácii brušnej dutiny. Vodca sa neobjavil na verejnosti od 31. júla 2006, keď prenechal svoje prezidentské právomoci mladšiemu bratovi Raúlovi. Castro už od marca pravidelne prispieva stĺpčekom "Úvahy najvyššieho veliteľa" do
oficiálneho denníka Granma.
(sita/afp)
Mjanmarsko
RANGÚN. Mjanmarská vojenská junta od včera zmiernila zákaz nočného vychádzania v meste Rangún, ktoré je komerčnou metropolou krajiny. Vojaci jazdiaci po meste v nákladných autách v sobotu večer megafónmi oznamovali, že zákaz nočného vychádzania sa skracuje o dve hodiny a platí od 11.00 večer do 3.00 ráno. Zmiernenie zákazu a stiahnutie časti vojakov z ulíc naznačuje, že junta má pocit, že už definitívne potlačila protesty v krajine, ktoré boli najväčšie za posledných dvadsať rokov. V septembri viedli budhistickí mnísi v uliciach Rangúnu až stotisíc demonštrujúcich ľudí, ale pri následnom vládnom zásahu najmenej 13 ľudí zahynulo a viac ako dvetisíc skončilo vo väzniciach. Bezpečnostné sily pokračujú v prehľadávaní obytných štvrtí a pátrajú po ľuďoch spojených s minulomesačnými prodemokratickými protestmi. Podobná situácia je aj v druhom najväčšom mjanmarskom meste Mandalaj. Protesty vypukli po tom, ako vláda v polovici augusta prudko zvýšila ceny palív, ale nespokojnosť prerástla do požiadaviek na demokratizáciu režimu. Bezpečnostná rada (BR) OSN 11. októbra prijala vyhlásenie, v ktorom odsúdila násilné potláčanie prodemokratických demonštrácií a vyzvala vládu Mjanmarska k skorému prepusteniu všetkých politických väzňov a zadržiavaných osôb. BR OSN zdôraznila potrebu skutočného dialógu medzi vládou Mjanmarska a vodkyňou opozície Aung San Su Ťij. Británia a Francúzsko pôvodne navrhovali ostrejší tón, ktorý v BR OSN podporovalo aj Slovensko, ale konečná verzia je výsledkom kompromisu s Čínou ako hlavným spojencom mjanmarskej vlády.
(sita/afp)
Autor: Bombardovali reaktor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.