opevnenie ukrajinskej hranice pred vstupom do Schengenu zvládneme, sa síce množili, ale až inšpekcia bezpečnostného komisára, ktorého Robert Kaliňák povodil od Uble cez Vyšné Nemecké až do štúdia TA 3, zasadila obraz do rámu. O slovenskej vstupenke do zóny voľného pohybu. je zrejme rozhodnuté i napriek tomu, že Financial Times Deutschland šíril minulý týždeň Jóbove zvesti o komplikáciách pred definitívnym verdiktom..
Ministri vnútra Dzurindovej vlády prípravy podcenili a umožnili Kaliňákovi, aby si zo Schengenu urobil imidžovú akciu. Zaostávanie Slovenska v zabezpečovaní ukrajinskej hranice konštatovali predchádzajúce správy EK jednomyseľne. Vyhrážky, že krajina vypadne z veľkého rozširovacieho kola, síce sledovali najmä "mobilizačný" efekt, avšak "obrovský pokrok v tak krátkom čase" (Frattini) Kaliňákov manažerský príspevok naozaj vyzdvihuje. So zásadnou pripomienkou, ktorá znie, že zlyhanie by bolo na odchod z funkcie... Celkom iná vec je, čo narobí nová závora s ukrajinskými vzťahmi, ktoré pripomenul práve Juščenkova návšteva. . Východný sused, ktorý je uprostred divokej transformácie, by mal slovenskú politiku inšpirovať k strategickým úvahám, čo naozaj nevidieť. Opevnená hranica s vízami a informačným systémom nielen proti prevádzačom, ale i pašerákom, je problém temer až sociálny, keďže miera zdraženia pašovaných cigariet a alkoholu, čo je zásadný komponent spotrebného koša najmä tu na východe, sa dá len hádať.
Pripojenie sa k Schengenu nemá len praktický, ale i psychologický význam. Zmierňuje prežitok druhoradého členstva v únii, ktorý zakladajú najmä reštrikcie v pohybe pracovných síl. Odvrátenou stranou môže byť reforma imigračnej politiky, ktorú sa chystá "otvoriť" na úrovni únie Nicolas Sarkozy. Návrh, ktorým imponoval Francúzom v prezidentskej kampani, hovorí o zavedení akejsi solidarity v príjme imigrantov v celom priestore voľného pohybu. Pre Slovensko, ktoré horúčkovito novelizuje do stále tvrdšej podoby zákony o štátnom občianstve, by boli kvóty pre jednotlivé krajiny, čo je "gros" Sarkozyho myšlienky dosť veľká rana na zátylok. Aj keby Francúz na prvý pokus neuspel, azylové kvóty zostanú v hre už natrvalo, pretože prisťahovalectvo nezadržateľne vyrastá v ústrednú kauzu únie. Aj to je Schengen. Takisto "degradácia" slovensko-maďarskej hranice na takú, aká je, povedzme, medzi Košickým a Prešovským krajom... Keby slovenskí politici mali tušenie, že pre "spojenie maďarského národa ponad hranice" urobí Schengen viac, ako Antall, Orbán, Duray, Csáky, Maďarská garda a krajanský zákon dohromady, vstup by si hádam ešte aj rozmyseli...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.