PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum
Vladimir Putin varoval západ pred vojenskou akciou v Iráne a s kaspickými krajinami podpísal vojenský pakt.
TEHERÁN. "Nemali by sme ani pomyslieť na použitie sily v tomto regióne," povedal včera ruský prezident Vladimir Putin počas svojej návštevy Iránu. Priamo z Teheránu, ktorý Američania považujú za súčasť osi zla, tak odkázal Západu, že nebude akceptovať žiadny vojenský
útok na Irán.
Ako si rozdeliť dno
Ruský prezident zavítal na summit krajín pri Kaspickom mori. Tie sa mali včera medzi sebou dohodnúť na "rozporciovaní" dna. Lídrom Azerbajdžanu, Turkménska, Kazachstanu, Iránu a Ruska sa to však opäť nepodarilo. Od rozpadu Sovietskeho zväzu sa kaspickým štátom nedarí dohodnúť sa na ťažbe nerastného bohatstva. Zásoby ropy v Kaspickom mori sa odhadujú na 7 percent z celkových známych svetových zdrojov.
Irán a Turkménsko chcú deliť Kaspik rovným dielom medzi všetkých päť štátov. Rusko trvá na proporcionálnom rozdelení podľa dĺžky pobrežia.
Putin chce vojenský pakt
Lídri piatich krajín sa aspoň v spoločnej deklarácii dohodli, že nesmú poskytnúť svoje územia nikomu, kto by uskutočnil agresiu proti niektorému z jej signatárov. Autorom tejto myšlienky, nazývanej už neoficiálne vojenským paktom kaspických krajín, je ruský prezident Vladimir Putin.
"Je dôležité, že hovoríme o neprípustnosti poskytnutia svojho vlastného územia iným krajinám v prípade agresie alebo akýchkoľvek vojenských akcií proti niektorej z kaspických krajín," vyhlásil. Vyzval tiež na vybudovanie spoločnej vojenskej námornej skupiny, ktorú nazval Kasfor. Naopak, Azerbajdžan presadzuje demilitarizáciu oblasti. Rusko však v poslednom čase významne posilňovalo vojenskú flotilu na Kaspickom mori.
Deklarácia
Deklarácia by mala veľký význam v prípade vojenského útoku USA proti Iránu, o ktorom sa špekuluje pre iránsky jadrový program. V takom prípade by Američania nemohli vytvoriť vojenské základne ani v Azerbajdžane, ktorý koketuje s myšlienkou vstupu do NATO, ani v Turkménsku, o ktorom sa hypoteticky ako o americkom spojencovi v regióne uvažovalo.
Irán včera zopakoval, že rešpektuje Dohodu o nešírení jadrových zbraní. Ostatné štáty vrátane Ruska deklarovali "priznanie práva všetkých bez rozdielu" na "civilný atóm", čo však odporuje postoju Západu, ktorý podozrieva Irán zo zneužitia jadrovej technológie na vojenské účely.
Ústretový signál
V jednom však Putin predsa len ústretový signál vyslal. V otázke amerického protiraketového systému, ktorý chcú Američania postaviť v Česku a Poľsku, podľa neho nastal istý posun. A preto bude naďalej s partnermi o otázke ešte rokovať.
Autor: Baníka zabilo uhlie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.