Gelnica neleží náhodou na gotickej ceste
Najstaršou historickou dominantou Gelnice sú zrúcaniny stredovekého kamnného hradu v lokalite Zamčisko. Podľa návrhu Gottfrieda Klingshofera ho dal postaviť kráľ Ondrej II. v roku 1234. Jeho hlavným poslaním bolo ochraňovať mesto a okolité bane. Nedobyli ho Tatári, ale až počas vzbury spišskej šľachty proti uhorskému kráľovi Ladislavovi IX. Vzburu viedol šľachtic Roland, ktorému sa pripisuje, že sa stal prvým dobyvateľom Gelnického hradu.
Hrad menil majiteľov
V polovici 15. storočia sa ho zmocnili bratríci a po ich porážke vojskami uhorského kráľa Mateja Korvína v roku 1467 ho kráľ daroval rodine Zápoľských. V r. 1526 sa uhorským kráľom stal Ferdinand I., a hrad daroval svojmu spojencovi Alexejovi Turzovi. Tento rod ho potom vlastnil až do jeho vymretia Michalom Turzom. Kráľ Ferdinand III. ho daroval grófovi Čákymu resp. jeho manželke Eve Forgáčovej, ktorá pochádzala z vymretého rodu Turzovcov. Po tomto rode si hrad zachoval dodnes svoje pomenovanie "Turzov hrad".
Dominanty mesta
Počas stavovských povstaní bol hrad zničený a kamene z neho boli začiatkom 19. storočia použité na výstavbu mestskej radnice. V roku 1839 prešiel do vlastníctva mesta a toto po náhodnej smrti stolárskeho učňa Haasa prikázalo jeho múry rozobrať a ostali po ňom len zvyšky zrúcanín. Pri archeologickom prieskume boli objavené podzemné chodby - pivnice a niektoré železné predmety.
Druhú dominantu mesta tvorí Banské - Hlavné námestie Gelnice, ktoré obklopujú stredoveké domy najbohatšej vrstvy obyvateľstva zo stredoveku. Pod námestím stáli domčeky baníkov, majstrov, drevorubačov a furmanov. Návštevníkov mesta zaujme aj Luterovo námestie s evanjelickým klasicistickým kostolom z r. 1784. Kostol postavili zo zbierok veriacich a príspevkov cechov.
Gelnica leží na "Gotickej ceste". Nositeľom gotiky na Spiši boli práve Nemci. Majestátnou stavbou mesta je r. k. kostol, pôvodne zo 14. storočia. Svojou mohutnosťou patrí k najväčším kostolom na Spiši. Gotickú podobu majú aj dve bočné lode.
Hlavná loď farského r. k. kostola pochádza z 15. storočia. Má mnohé gotické prvky, ale barokovú klenbu z 18. storočia. Dnešnú podobu kostol nadobudol v rokoch 1867 - 1869. Gotická kazateľnica je od spišskonovoveského majstra Konráda. Kamenná soška sv. Barbory je z 15. storočia a ostatné vybavenie z 18. storočia. Neďaleko kostola je baroková budova s prvkami klasicizmu z r. 1724. Je v nej farský úrad.
Technické pamiatky
V centre Baníckeho námestia je bývalá radnica z r. 1802. Pôvodne to bola renesančná stavba ku ktorej sa pričlenili ďalšie budovy a tie sa upravili jednotne do barokovej podoby. V tejto budove je od r. 1963 Banícke múzeum s exponátmi z mesta a celej Hnileckej doliny. Pred budovou sa nachádza bronzová socha modliaceho sa baníka.
Medzi vzácne technické pamiatky Gelnica patrí most cez rieku Hnilec z lomového kameňa z r. 1837 - 1845. Je to masívna dvojarkádová stavba a na nej je pamätná tabuľa s monogramom mesta G. B. (Göllnitzbánya) a s letopočtom 1837. V roku 1974 bol most opravovaný a vtedy bol aj zapísaný do zoznamu technických pamiatok mesta. Ľudia ho pomenovali "Horný" a okrem neho je v meste aj Dolný - drevený.
Neodmysliteľnou súčasťou Gelnice boli Turzovské kúpele 3 km od Gelnice. Názov lokality je tiež odvodený od Tuzovcov. Kúpele tam zriadili v r. 1899 a v prevádzke boli do r. 1919.
Neďaleko od kúpeľných a dnes rekreačných zariadení sú dve jazierka v ktorých sa sústreďuje voda z bývalých baní a z uhorských bystrín. Vodné plochy sa dnes využívajú pre vodné športy a pre oddych. V lese postavili klasicistický malý kostolík, ktorý je opustený a neslúži už svojmu účelu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.