začínali aj kontroly vyšších štátnych orgánov na tých stavbách, na ktoré poskytovala vláda dotácie.
Parížsky historik v Košiciach
Kultúrny a spoločenský život sa začal výstavou šiestich maliarov vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach od 1. do 15. septembra.
Národný klub usporiadal priateľský večierok s kultúrnym programom a voľným vstupom, súbor SND z Bratislavy skončil svoju sezónu v Košiciach veselohrou Posledný muž a prednášku o československých dejinách predniesol profesor parížskej univerzity Louis Eisenmann. Pricestoval z Tatranskej Lomnice, kde bol na tzv. letnom byte. Spolok Matice slovenskej poslal list P. O. Hviezdoslavovi do Dolného Kubína, kam sa vrátil po štvormesačnom liečení z Luhačovíc a predtým z Podolskej nemocnice v Prahe. Časopis Naša Orava uverejnil zdravice na jeho počesť. Dnes zabudnuté Herľany boli často navštevovanými kúpeľmi nielen pre erupciu gejzíra, ale pre liečivé účinky. V polovici septembra do nich zavítala delegácia branného výboru, ktorá bola na inšpekčnej ceste v Košiciach a v Prešove na čele s generálom Voženílkom, ktorého sprevádzal do Herľan košický mešťanosta Mutňanský a župný radca Juraj Bulla.
Minister Tučný, mešťanosta Zátopek
Aj v septembri r. 1922 pricestovala na východné Slovensko skupina odborníkov z Prahy, aby zistila, ako sa využívajú dotácie štátu na výstavbu škôl, košickej nemocnice (terajšej na Rastislavovej ul.), bytov pre štátnych úradníkov v Košiciach a Prešove. Na čele skupiny bol osobne minister verejných prác Tučný a pracovnú cestu začal na Podkarpatskej Rusi, kde sa mal vybudovať solivar. V Košiciach meškali s nemocnicou a v Prešove sa radnica ešte nerozhodla, či nedostavané kasárne zadaptujú na nemocnicu alebo byty pre štátnych úradníkov, lebo potrebovali obidvoje. Byty potrebovali aj v Kežmarku, kde bol s ďalšou skupinou na prieskume minister vnútra Černý. Mešťanostovi Kežmarku Antonínovi Zátopkovi sľúbil štátnu dotáciu na výstavbu rodinných domov. Navštívil aj Michalovce a Humenné, lebo obe mestá bojovali o výstavbu nemocnice a ich magistráty boli tak rozhádzané, že ich museli "zmierovať" bratislavské aj pražské nadriadené úrady, aby si nerobili prieky Kritická situácia v chorobnosti bola v Michalovciach, peniaze mali Humenčania, lenže časť z nich zabavil neoprávnene pozemkový úrad na úhradu dlžoby nemocenskej pokladnice a odmietol ich vrátiť. Preto bol vytvorený výbor na čele s hlavným lekárom nemocenskej pokladnice Kelemenom a išiel sa sťažovať do Bratislavy aj Prahy, čoho výsledkom bola návšteva ministra. Lenže - pozemkový úrad sa zaťal a preto minister v tom čase nič nevyriešil.
Nízky plat učiteľovi hudby
Bol koniec októbra 1921, keď Mestská hudobná škola v Prešove nemala učiteľa hry na husle. Kuratórium tejto školy malo podmienku - ukončené konzervatórium. Takých učiteľov nebolo veľa a mohli si vyberať. Prešovskú hudobnú školu vydržiavala Matica slovenská a učiteľovi hry na husle určila plat za 24 hodín týždenného vyučovania 16 tisíc 733 korún 33 halierov v XI. platovej kategórii s prídavkami, výpomocou a ročnými nadpočetnými hodinami. Pretože Matica si vyhradila právo prijať učiteľa iba na 1 rok, konzervatoristi sa o miesto nezaujímali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.