Ústavného sudcu Horvátha odsúdili v minulosti za krátenie dane
Ústavný sudca Juraj Horváth nemusí prísť o funkciu napriek tomu, že pri kandidatúre nepovedal o svojej minulosti celú pravdu. Zamlčal, že ho v roku
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
1996 Krajský súd v Bratislave odsúdil za trestný čin krátenia dane. Štátu nepriznal daň vo výške zhruba 270-tisíc korún.
BRATISLAVA. Horváth vyhlásil, že nemal a nemá dôvod tajiť svoje odsúdenie. Je presvedčený, že keď kandidoval, spĺňal podmienky na funkciu sudcu. Jeho trest už bol totiž zahladený.
Hovorí, že nič nezamlčal a svojim navrhovateľom to povedal. Do funkcie ho navrhol poslanec SMK Józsez Kvarda. Včera nezdvíhal telefón a neodpovedal ani na sms správy.
"Ak odsúdenie už bolo zahladené, tak to nie je dôvod na to, aby bol dotknutý sudca zbavený funkcie," myslí si ústavný právnik Radoslav Procházka. Ne je však dobrý stav, že zákon vyžaduje väčšie nároky na obyčajného sudcu ako na sudcu Ústavného súdu. Sudcovia nižších súdov totiž nemôžu byť odsúdení nikdy. Pri ústavných sudcoch to zákon nerieši.
Ústava hovorí len to, že prezident môže ústavného sudcu na základe právoplatného odsudzujúceho rozsudku. Nehovorí, čo v prípade, ak ten trest už bol zahladený.
Protizákonné vymenovanie?
"Žiaden sudca nemôže obliekať talár, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin," tvrdí ministerstvo spravodlivosti. Hovorca Michal Jurči hovorí, že ak Horváth zatajil informácie o rozsudku, mohol byť vymenovaný protizákonne. Bude teraz na Ústavnom súde, aký postoj zaujme.
"Mali by sme uvažovať o zmene podmienok pri kandidatúre na sudcu Ústavného súdu," hovorí poslanec SDKÚ Peter Miššík z ústavnoprávneho výboru. Kandidáti by mali predkladať nielen výpis z registra trestov, ale odpis, kde sa uvádzajú aj zahladené tresty. "Ani vo sne ma nenapadlo, že sa tam prihlási človek, ktorý bol trestaný, aj keď mal trest zahladený. Sudca Ústavného súdu by mal byť človek absolútne čistý."
Aj Katarína Tóthová z HZDS nesúhlasí so súčasnými podmienkami. "Logika veci hovorí, že ak pre nižší stupeň požadujeme bezúhonnosť, je logické, aby sa požadovala aj pre vyšší súd."
Horvátha navrhol poslanec SMK József Kvarda. Včera sa ním s ním nepodarilo skontaktovať. Bývalý šéf SMK Béla Bugár ale povedal, že o rozsudku klub určite nevedel.
Prekvapený sudcovia
Ústavných sudcov informácia o Horváthovej minulosti zaskočila. Dozvedeli sa ju rýchlo, lebo včera zasadalo plénum všetkých 13 sudcov. Predsedníčka súdu Iveta Macejková zatiaľ povedala len to, že o rozsudku nevedela.
"V živote by som to o ňom nepovedal. Ani nie som náchylný tomu uveriť. Po rozhodnutí vo veci návrhu na disciplinárne stíhanie predsedu Najvyššieho súdu sa však také niečo dalo očakávať," povedal SME nemenovaný zdroj zo súdu.
Aj Horvátha prekvapuje, prečo sa médiá dozvedeli informáciu o jeho minulosti "práve v čase, keď ústavný súd v novom zložení začal rozhodovať mimoriadne závažné veci."
Lipšic: Tlačili na neho
Poslanec KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic tiež naznačil, že môže ísť o nedávne rozhodovanie Ústavného súdu o návrhu na stíhanie predsedu Najvyššieho súdu Milana Karabína, ktoré podal minister spravodlivosti Štefan Harabin. Dostal informáciu o tom, že pri tomto rozhodovaní bol na Horvátha vyvíjaný nátlak, že ak nebude hlasovať za potrestanie Karabína, bude zverejnený tento jeho delikt z minulosti.
"Toto ten delikt nijako nezmierňuje. Ale ak k niečomu takémuto došlo a nepodľahol tomu, je to prejavom jeho odvahy," povedal Lipšic. Poukazuje to podľa neho na to, že človek, ktorý má problém vo svojej minulosti by nemal byť v takejto funkcii.
Autor: vš&mž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.