(sita/afp)
Hlavy štátov a vlád krajín Európskej únie sa včera večer stretli v Lisabone, aby sa počas dvojdňového summitu dohodli na konečnom znení novej reformnej zmluvy EÚ.
LISABON. Lídri EÚ veria, že sa podarí prekonať niektoré posledné výhrady k zmluve. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso v stredu pred odletom do portugalskej metropoly vyjadril presvedčenie, že sa lídri na schôdzke dohodnú.
Nevypočitateľní Kaczynskí
Poľsko a Taliansko sú medzi krajinami, ktoré majú stále výhrady k dokumentu, väčšina pozorovateľov sa ale domnieva, že ich bude možné prekonať, odložiť alebo ignorovať. Niektorí bruselskí diplomati však považujú poľské vládne dvojičky Kaczynských za obzvlášť nevypočitateľných, nakoľko v Poľsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby. Ak sa účastníci summitu dohodnú na znení reformnej zmluvy, Európska únia vyviazne zo slepej uličky, do ktorej sa dostala po odmietnutí ústavnej zmluvy Francúzskom a Holandskom v roku 2005.
Zatiaľčo Británia si zabezpečila väčšinu svojich požiadaviek (červených línií), Varšava stále tlačí na zmeny v hlasovacích právach. Poľsko chce, aby text obsahoval aj tzv. loanninský kompromis, pomenovaný podľa gréckeho mesta, v ktorom sa dosiahol a ktorý umožňuje menšine krajín dočasne zablokovať rozhodnutia EÚ. Väčšie krajiny, ktoré sa k EÚ pričlenili v máji 2004, tiež chcú mať stáleho generálneho advokáta na Európskom súdnom dvore tak, ako staršie veľké členské krajiny.
Nahnevaní Taliani
Taliansko je nahnevané, že by podľa novej zmluvy malo menej kresiel v Európskom parlamente, ako Francúzsko a Británia a chce ďalšie rokovania. Taliansky premiér Romano Prodi v stredu v Ríme povedal, že "nemôže akceptovať" plánovanú redukciu kresiel. Na základe novej reformnej zmluvy sa má celkový počet kresiel od legislatívneho obdobia 2009 znížiť zo 785 na 750. Ak lídri zmluvu dnes potvrdia, formálne ju môžu podpísať v decembri. Členské štáty by tak mali rok na jej ratifikáciu, aby 1. januára 2009 mohla podľa plánu vstúpiť do platnosti pred novými európskymi voľbami.
Podporíme portugalský návrh
Slovenský premiér Robert Fico po príchode na summit EÚ v Lisabone vyhlásil, že Slovensko
podporí návrh portugalského predsedníctva únie uzatvoriť čo najrýchlejšie otázku reformnej zmluvy. "Nemáme snahu otvárať otázky, ktoré prekračujú mandát medzivládnej konferencie a
ani takéto požiadavky nepodporíme," zdôraznil. Fico vyjadril presvedčenie, že niektoré sporné otázky, ako systém hlasovania na ministerských radách, počty europoslancov alebo počet generálnych advokátov na súdnom dvore, sa podarí počas summitu vyriešiť a "summit pripraví zmluvu na podpis".
Juncker rokoval s Ficom
Fico sa včera v Lisabone stretol s luxemburským premiérom a súčasným predsedom eurozóny Jeanom-Claudom Junckerom. Na stretnutí zdôraznil, že Slovensko chce robiť zodpovednú fiškálnu politiku tak, aby bolo v roku 2009 pripravené na vstup do euroźóny.
Stretne sa aj s Gyurcsányom
Fico sa mal včera stretnúť aj s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom. "Pôjde o krátke, niekoľkominútové stretnutie, na ktorom by sme sa chceli dohodnúť na dátume Gyurcsányovej návštevy Slovenska," povedal slovenský premiér. Fico zároveň pripomenul, že svojmu maďarskému kolegovi už zaslal oficiálne pozvanie a vzhľadom na to, že "naposledy navštívil Maďarsko slovenský premiér, teraz by mal maďarský predseda vlády pricestovať na Slovensko".
Fico sa po príchode do Lisabonu na krátkom tlačovom brífingu vyjadril aj k pripravovanej nedeľnej prísahe Maďarskej gardy, extrémistického nacionalistického zoskupenia, ktoré jeho kritici prirovnávajú k fašistickým hnutiam v štyridsiatych rokoch minulého storočia. "Rýchlo
sme sa vysporiadali s čudesnou organizáciou Slovenská pospolitosť a ak sa niekto pokúsi preniesť takéto gardy na Slovensko, vysporiadame sa s ním ešte rýchlejšie. Nedovolíme, aby po Slovensku behal niekto v čižmách a vyznával zakázané ideológie," vyhlásil. Fico neuviedol, či túto otázku otvorí aj na stretnutí s Gyurcsányom.
FAKTY
Lisabonská zmluva
n Šéfovia európskych vlád a štátov začali včera o 18.00 SELČ v Lisabone rokovať o novej európskej zmluve.
n Nový dokument, ktorý má vojsť do dejín pod názvom Lisabonská zmluva, je odpoveďou na neúspešný pokus EÚ v roku 2005 prijať európsku ústavu, ktorú v referendách odmietli Francúzi a Holanďania.
n Zmluva má zároveň nahradiť Rímske zmluvy a Zmluvu o Európskej únii.
n Dokument by mal byť ratifikovaný do volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia na jar 2009.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.