Bratislave. Odpoveď maďarského premiéra, že "niekedy bude aj oficiálne stretnutie, ku ktorého úspechu je ale potrebná dlhšia príprava, ktorá sa začne v dohľadnom čase", má od "prijatia pozvania" ako sa dezinformovalo na Slovensku, dosť ďaleko. Nie je to ani odmietnutie, ale tvrdé diplomatické - pas. Šikovne vyslovené tak, že Gyurcsány sa zároveň nestavia do opozície voči eurosocialistom (PES), ktorí zlepšenie vzťahov povýšili na novú podmienku prijatia Smeru a dokopali Fica k tomuto pozvaniu.
Bodovalo jedine marketingové oddelenie Smeru (úradu vlády), ktoré podsunulo ilúziu, akože Gyurcsány s Ficom niečo spolu v Lisabone mali, a hoci sa nezamilovali, vzťah niekam posunuli. Hahaha. Do obrazu preto patrí aj kritické gesto nedôvery, ktoré Gyurcsány vystrúhal tým, že ponuku na dialóg medzi štyrmi očami Ficovi vrátil so žiadosťou o prítomnosť aj ministrov zahraničných vecí. Aby sa vraj dohody korektne interpretovali... Keďže stretnutí tohto typu sa na eurosummite udialo azda päťsto (sám Fico vraj absolvoval 14), o posune v Lisabone sa dá hovoriť jedine v súvislosti, či kávu pili v bufete, na toalete, prípadne sa premiestnili (posun!!) na dôstojnejšie miesto. Jediná spoločná zhoda, ktorú si Fico s Gyurcsányom z Lisabonu odvážajú, je tzv. reformná zmluva, ktorá bola po ich schôdzke hneď druhým najdôležitejším bodom eurosummitu...
Najdôležitejšie, čo treba vedieť o vzťahoch slovenských a maďarských politikov (to je stokrát presnejšie ako "slovensko-maďarských vzťahoch"), je to, že zlepšovať sa ešte dlho nebudú. Gestá, ktoré obe strany smerujú k vlastnému publiku, sú propagandou. Presne tak, ako má slovenskú verejnosť ohlupovať obraz "konštruktívneho", na rokovania pripraveného Fica, tak pre maďarské publikum (ktoré však problém sleduje s omnoho menším záujmom) sú určené Gyurcsányove slová o "v diplomacii nezvykle ostrom slovníku". Je to všetko hra. Tomu, že udržiavanie napätia a atmosféry konfliktu je v záujme všetkých aktérov, neprotirečí ani fakt, že Ficovi by sa akási normalizácia momentálne celkom hodila. Bude to mať ťažké, pretože vektory tejto zimy sú nastavené proti nemu. Či sú to "otázky týkajúce sa Benešových dekrétov", ktoré maďarsko-rakúsko-nemecká koalícia úspešne exportovala do Bruselu, kde sa síce (v EP) nedá predvídať výsledok, avšak zvyšovanie napätia áno. Či prípad Hedvigy, ktorý môže dospieť k škandálnemu rozuzleniu ešte i vtedy, ak ho prokuratúra odloží ad acta.
Včerajšie televízne predstavenia s politikmi, ktorí rozprávali či o Maďarskej garde, či o dekrétoch kolosálne nezmysly, len potvrdili, že záujem žhaviť nacionálnu tému je korporatívny a spoločný slovenskej koalícii i opozícii. V Maďarsku je síce politika zahltená úplne inými kauzami, ale takú príležitosť na ofenzívu, akú im darovala táto vláda Fica, nevynechajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.