nezverejnil.
BRATISLAVA. Dlho očakávané rozhodnutie Eurostatu o tom, ako máme počítať deficit rozpočtu s dosahom na zavedenie eura síce prišlo, ale nie úplné. Štatistický úrad EÚ rozšíril náš verejný rozpočet o Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. Spolu s ďalšími zmenami v účtovníctve rozpočtu to však prinieslo len drobné zmeny, aj to iba za minulé roky. Podstatnú informáciu, na ktorú vláda aj finančné trhy čakali, Eurostat nezverejnil.
Otáznik visí nad Národnou diaľničnou spoločnosťou. Stále nie je isté, či sa stane súčasťou verejných financií. Ak áno, môže to zvýšiť schodok rozpočtu v tomto roku o štyri až päť miliárd korún, čo sú približne dve desatiny percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Plán je pritom 2,9 percenta HDP. Po započítaní dlhu diaľničnej spoločnosti by sa tak deficit mohol dostať nad tri percentá HDP. Túto hranicu však nesmieme tento rok prekročiť, ak chceme v januári 2009 zaviesť euro. O diaľničnej spoločnosti by podľa našich informácií mal Eurostat informovať nasledujúci mesiac alebo až na budúci rok v januári.
Palko: Nebude problém
Ministerstvo financií ešte pretým, ako z Eurostatu informácie unikli, znížilo odhad schodku verejných financií na tento rok z 2,9 na 2,7 percenta HDP pre vysoký ekonomický rast. Problém by mohol nastať, ak by Eurostat stanovisko zverejnil až na budúci rok a vplyv na rozpočet by bol viac ako uvažovaných štyri až päť miliárd korún. Ministerstvo financií však tvrdí, že veci má pod kontrolou.
"Deficit 2,9 percenta HDP na tento rok bude dodržaný. Myslím si, že bude ešte nižší," povedal štátny tajomník ministerstva financií František Palko.
"Pri konečnom nastavení tohtoročného deficitu musíme započítať aj možné riziká," povedal Palko. To by napríklad mohlo znamenať, že vláda nevyplatí vianočný príspevok pre dôchodcov tento, ale až na budúci rok.
Vzniklo to za Mikloša
Problémy okolo Eurostatu a diaľničnej spoločnosti vznikli začiatkom minulého mesiaca. Vtedy boli na Slovensku na pravidelnej návšteve ľudia zo štatistického úradu únie. Úradníkom z ministerstva financií povedali, že do rozpočtu by mali zahrnúť aj Národnú diaľničnú spoločnosť, pretože podobné inštitúcie dáva do verejných financií aj Česko či Maďarsko.
Diaľničná spoločnosť vznikla ešte za minulej vlády. Povolenie na to, aby nebola súčasťou rozpočtu, dal vtedajší minister financií Ivan Mikloš. Niektorí ekonómovia, napríklad Ján Tóth s ING Bank, to vtedy kritizovali.
Eurostat v tom období však súhlasil s tým, aby diaľničná spoločnosť do verejného rozpočtu nepatrila.
Autor: ľj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.