zdravotných poisťovniach, ktorý včera nespomalili ani podpisy na opozičnej petícii (hoci ňou Dzurinda včera mával v NR SR tak, že by sa dala vypnúť klimatizácia), a dnešné rokovanie vlády o minimálnej sieti zatrasú zdravotníctvom bleskove a viac, ako napr. zvýšenie platov doktorov o 100 percent. Začína ísť do tuhého a to ešte neprišla chrípková epidémia.
Povedať, že do akej miery Urbániho pozmeňovací návrh, napísaný priamo v Elektre, mení na podstate "zákazu zisku" zdravotných poisťovní (čo navrhuje Valentovič), môže azda regiment právnikov. Nenechajme sa totiž zmiasť prudko odmietavou reakciou Smeru. Nie je až takým tajomstvom (aj na tomto mieste sme upozorňovali pred týždňom), že Urbáni premával s akýmisi papierikmi po parlamente celý október. Ak sa Smer teraz tvári prekvapene, tak buď hrajú cirkus, alebo sú duchom niekde na Marse (pravda, kedy tam neboli??)... Minimálne týždeň mali čas v koalícii vyjednávať. Vyzerá to, na prvý pohľad, na novú partizánsku akciu Mečiara, pričom nasledovať by mal scenár "sociálne poistenie 2". Alebo, čo je názor autora, je "Urbániho dodatok" šudítko na verejnú mienku a opozíciu, podľa receptu vlk sýty, celá koza. (Aj Urbániho novinka umožňuje nekonečnú debatu, či všetka starostlivosť bola uhradená tak ako mala. Veľmi to vyzerá ako blbosť, ale na kategorický súd si autor netrúfa). Podstatné zostáva, že v lepšom i horšom variante zákon s takýmto obmedzením deformuje prostredie, konkrétne tým, že bude tlačiť manažmenty, aby ho obchádzali (podvádzali), čoho výsledkom bude, že najbližšie už nevykážu zisk nijaký. Kľúčové fakty pri celej téme "zisku" sú nemenné; po prvé, tento drastický zásah sa má diať kvôli 1,5 miliarde, pričom napr. v roku 2008 systémom pretečie zhruba 70- až 80-násobok tejto sumy. Absurdné. Po druhé, všetky služby, ktoré existujú, fungujú na princípe zárobkovej motivácie pre tých, čo ich poskytujú. Na podstate prírodných a ekonomických zákonov nič nemení, že nejaký štát sa rozhodol, že zdravotné poistenie je povinné.
Ak vláda dnes schváli minimálnu sieť, mal by začať na Slovensku taký tanec, aký Fico ešte nevidel. Videli ho v Maďarsku začiatkom roka, kde redukcia nemocníc a lôžok zdvihla sériu štrajkov a pouličných protestov, ktoré de facto trvajú dodnes. Existuje hypotéza, že Valentovič ani netuší, do čoho ide, hoci to skúša už tretíkrát. Zamestnancov zariadení, ktoré nemá v návrhu, a teda s nimi poisťovne nebudú musieť uzavrieť zmluvy, ohrozuje existenčne. Isteže, ide o krok aj na Slovensku absolútne nevyhnutný. Avšak nemá ho organizovať štát a jeho námesačný minister, ale práveže poisťovne. Ešteže minimálna sieť, ak sa ju rozhodnú utkať na vláde, bude prvé opatrenie v histórii Fica s negatívnym vplyvom na stranícke preferencie. Fajn, ale slabá útecha v krajine, kde prvým pacientom, čo zdravotnú starostlivosť potrebuje, je vláda osobne. Urgentne a bezplatne.
PETER SCHUTZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.