Odškodnia rodiny obetí
VIEDEŇ. Zraneným a rodinám obetí požiaru pozemnej lanovky v rakúskom alpskom stredisku Kaprun po siedmich rokoch vyplatia odškodné. Vo štvrtok to uviedli oficiálne zdroje. Rakúska vláda a viaceré spoločnosti zapletené do najhoršej povojnovej katastrofy v krajine sa dohodli, že od budúcoročnej jari vyplatia kompenzácie vo výške 13 miliónov eur. Rakúske médiá toto rozhodnutie označili za dobrovoľné gesto s cieľom zmierniť "psychologické utrpenie" rodín. Zatiaľ nie je jasné, či bude mať vyplatenie odškodného za následok urovnanie sporov na amerických a rakúskych súdoch, v ktorých zástupcovia rodín obetí požadujú oveľa vyššie sumy.
Vozeň pozemnej lanovky vedúcej tunelom na ľadovec Kitzsteinhorn 11. novembra 2000 zachvátil požiar, ktorý
spôsobilo prehriatie vykurovacieho telesa. Pri požiari zahynulo 155 ľudí, väčšinou Rakúšanov a Nemcov. V roku 2006 právnici zastupujúci niektoré z rodín obetí odmietli ponuku na urovnanie sporu vyplatením 16 miliónov eur, keďže túto čiastku považovali za príliš nízku. Rok predtým rakúsky súd zbavil obvinenia osem osôb, ktorým pripisovali zodpovednosť za tragédiu.
Výbuch zabil tridsať ľudí
ISLAMABAD. Najmenej 30 ľudí vrátane 17 vojakov zahynulo vo štvrtok pri explózii vozidla bezpečnostných jednotiek na nepokojnom severozápade Pakistanu, informoval vysoký bezpečnostný predstaviteľ. "Výbuch si vyžiadal 30 obetí vrátane 17 príslušníkov paravojenských jednotiek. Vozidlo bolo plne naložené muníciou, takže explózia spôsobila značné škody," povedal agentúre AFP predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.
Su Ťij sa stretla s predstaviteľom vlády
RANGÚN. Líderka mjanmarskej prodemokratickej opozície Aun San Su Ťij, ktorá strávila 12 z uplynulých 18 rokov domácom väzení, vo štvrtok popoludní výnimočne opustila svoj dom v Rangúne, aby sa stretla s predstaviteľom vojenskej vlády. Informoval o tom diplomat, ktorý si z politických dôvodov neželal byť menovaný. K domu Su Ťij prišli tri autá a dopravili ju do vládnej rezidencie pre hostí, kde sa mala stretnúť s novým styčným ministrom Aunom Ťijom. Bývalého generála vymenovali na tento post 8. októbra s úlohou viesť rozhovory so Su Ťij v snahe dosiahnuť "bezproblémové vzťahy". Nie je jasné, či ide o ich prvé stretnutie.
Oficiálny denník Nové svetlo Mjanmarska začiatkom októbra na titulnej strane zverejnil krátke vyhlásenie, podľa ktorého Ťija vymenovali na post "ministra pre vzťahy", aby koordinoval kontakty so Su Ťij. Podľa vyhlásenia tento krok počas nedávnej návštevy odporúčal zvláštny vyslanec OSN pre Mjanmarsko Ibrahim Gambari a junta jeho myšlienku prijala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.