Po rokoch triumf Drotára

Sportnet|29. okt 2007 o 00:00

JAROSLAV GLOVIČKO, jaroslav.glovickokorzar.skZáverečným podujatím slovenského šampionátu Tempus rally 2007 bol koncom uplynulého víkendu 33. Tempus

JAROSLAV GLOVIČKO, jaroslav.glovickokorzar.sk

Záverečným podujatím slovenského šampionátu Tempus rally 2007 bol koncom uplynulého víkendu 33. Tempus BECEP Rally Košice. Do metropoly východu nezavítal už istý majster Slovenska Čech Václav Pech, pre ktorého to je už tretí titul majstra Slovenska. O poradí na ďalších miestach nebolo rozhodnuté, na post vicemajstra si brúsilo zuby päť posádok.

KOŠICE. Z pôvodne prihlásených 64 posádok sa v piatok popoludní postavilo na štart 57 dvojíc, pričom veľké šance na prvenstvo sa dávali juniorskému reprezentantovi Jozefovi Bérešovi na Renaulte Clio S1600, ktorý bol v súčasnom jazdeckom poli najviac vyjazdený. Na druhej strane v hre boli aj Igor Drotár s wéercečkom, Peter Gavlák s Mitsubishi i minuloročný víťaz Poliak Grzegorz Grzyb na Suzuki Swift S1600. Práve medzi nimi sa očakával súboj o celkového víťaza košickej rely i možného vicemajstra. Po ročnej prestávke sa na trati predstavil aj Tibor Cserhalmi, ktorý má na košickú rely iba tie najlepšie spomienky, keď ju v rokoch 2003, 2004 a 2005 vyhral.

Prológ ochromil dopravu

Organizátori na úvod pripravili v blízkosti riaditeľstva súťaže okruhovú rýchlostnú skúšku, ktorá bola z hľadiska divákov mimoriadne atraktívna, avšak poriadne narušila dopravný systém v meste. Samotným jazdcom to nerobilo žiadne problémy, prológ sa išiel v piatok dvakrát a stal korisťou Igora Drotára. Za ním skončil Jozef Béreš jr. a tretí bol Tibor Cserhalmi. Na piatom mieste bol miláčik fanúšikov a šoumen tratí Jozef Béreš st. a okrem neho v prvej desiatke nechýbal Grzyb, Vlasatý, Sýkora, Hanko, Jandík, Hadik i Volf. Pre poškodenú poloos sa prepadol do tretej desiatky Gavlák.

Jazýčkom váh defekty

Druhý deň bol predsa len po jazdeckej stránke náročnejší a posádky čakali štyri rýchlostné skúšky, ktoré boli situované v lese. Jazdilo sa na úzkych i širokých cestách pokrytým vrstvou lístia a blata. Prvú rýchlostnú skúšku vyhral Béreš jr. pred Drotárom a dostal sa do čela priebežného poradia. Tretí skončil Gavlák, ktorý tak odštartoval svoju stíhaciu jazdu. Ku cti mu slúži to, že požičal svoj tréningový motor Cserhalmimu, aby ten mohol súťaž absolvovať. Na ďalšej RS mal defekt Drotár čo využil Béreš na zvýšenie svojho náskoku. Rýchlostné skúšky Rankovce i Zamutov sa stali korisťou Drotára, avšak na prvého strácal takmer 14 sekúnd. Za spomínanou dvojicou sa zoradilo kvarteto Cserhalmi, Grzyb, Jandík a Gavlák. Pri druhom prejazde eresky Ružín mal pre zmenu defekt Béreš jr., pričom stratil skoro pol minúty a poradie na čele sa menilo. Defektu sa nevyhol ani Poliak Grzyb, ktorý klesol zo štvrtého na šieste miesto a pomaly sa mu druhá priečka, znamenajúca post vicemajstra, vzdiaľovala.

Dlhé čakanie na víťazstvo

Pred poslednou rýchlostnou skúškou prológom - mala skúsená dvojica Drotár Bánoci viac ako dvadsať sekundovýnáskok pred druhým Bérešom. Strhujúce súboje zvádzali aj ďalšie posádky a tak diváci videli na záver sezóny veľmi dramatické preteky. Tie už však nemohol veľmi zmeniť záverečný prológ, ktorý sa stal korisťou Igora Drotára. Ten iba potvrdil celkové víťazstvo i zisk titulu vicemajstra. Pred samotnou súťažou nehovoril nahlas o víťazstve, skôr sa chcel dostať do jej histórie. "So spolujazdcom Vladom Bánocim sme si povedali, že by bolo pekné záver sezóny osláviť víťazstvom. Veľmi sme to chceli a som rád, že sa nám to aj podarilo. Spolujazdec podal veľmi dobrý výkon, ja som preto nechcel v ničom zaostať. Aj preto sa môžeme tešiť z prvenstva," povedal víťaz košickej rely Igor Drotár. Prešovská dvojica sa naposledy tešila z víťazstva pred desiatimi rokmi, keď vyhrala Rally Rožňava a stala sa aj absolútnym majstrom Slovenska. Táto súťaž bola úspešným návratom aj pre Tibora Cserhalmiho, ktorý skončil na treťom mieste.

Výsledky Tempus BECEP Rally Košice:

1. Drotár Bánoci (SR/Škoda Octavia WRC)1:05:47,2 h.