recenzovať divadlo, ktoré si nemusí brať k srdcu, lebo čokoľvek robia Fico (Dzurinda) a spol., môžu mu vyliezť na hrb, lebo politické rozhodnutia na jeho život vplyv nemajú. Je to jedno. Pravda, nie všetci ľudia majú to šťastie, že škodlivosť parlamentu a vlády sa ich netýka.
Ešte minulý týždeň vláda schválila tzv. štátnu pomoc pre automobilku KIA vo výške 1,15 miliardy. Aby aj tí slabší v matematike boli v obraze, je to zhruba aktuálny ročný zisk všetkých zdravotných poisťovní, ktoré kvôli Ficovmu zákonu pôjdu do arbitráží. A navyše vysvitlo, že ide o "pomoc" nad rámec slávnej zmluvy medzi Pavlom Ruskom a šéfom KIA Čong-ku-mongom. Tvrdí to poslanec SDKÚ Mikuš a tentoraz sa mu ani nedá vytknúť nejaký populizmus, ak teda odhliadneme od toho, že to bol Dzurinda, kto na jeseň 2005 rokoval s Kórejcom o ďalšom navýšení o asi 5 miliárd. Tým sa celá KIA mala nad pôvodné dohody predražiť o 70 percent, čiže asi na 13 miliárd (!!!). No, to bolo.
Ani s Hubblovým teleskopom dnes nevidieť jediný dôvod, prečo by mali KIA so Žilinou, kde je nezamestnanosť už dávno zanedbateľná, inkasovať čo len jeden ďalší halier. Je faktom, že v automobilkách, napr. aj v trnavskom Peugeote, už zháňajú na robotu cudzincov. Na Slovensku máme historicky najnižšiu nezamestnanosť, pričom všetci analytici hovoria, že vytváranie nových miest tohto typu nerieši dlhodobých klientov Úradov práce. Zaujímavé je, že keď tzv. investičné stimuly pumpovala Dzurindova vláda (Rusko) do nenasýteného trhu, viedla sa veľká zvada o ich efektivite. Ficova vláda za korporatívneho mlčania rozdala už koncom minulého roka 9,5 miliardy (Mikuš). To je asi šesť desatín percenta HDP. Pričom naháňajú deficit, ktorý zúfalo zrážajú pod 3 percentá kvôli prijímaniu eura. (Zvýšenie platby za štátnych poistencov o pol percenta na 4,5%, čo teraz dostal Valentovič, sú zhruba 3 miliardy. Slávne vianočné príspevky sú dokopy asi 1,6 miliardy. To len preto, aby boli jasné proporcie.)
Aby toho nebolo málo, včera schválili aj nový zákon o investičnej pomoci, ktorý podstatne rozvoľňuje pravidlá pre poskytovanie, čo kedysi nakreslil Mikloš dosť prísne. Údajne sa zákon prerobil v prospech zaostávajúcich regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Na posúdenie úprimnosti úmyslu však odporúčame doterajšiu prax podľa analýzy Konzervatívneho inštitútu: Z celkove 12 miliárd išli dve tretiny zdrojov pre investorov v regiónoch s NAJNIŽŠOU nezamestnanosťou a naopak, napr. do Prešovského kraja nedali ani korunu. Nie je jasné, prečo boli investičné stimuly zaujímavé iba dovtedy, kým bol ministrom hospodárstva predseda ANO. Kto má pocit, že odchod Ruska z politiky neznamená odchod korupcie a klientelizmu, sa mýliť nemôže, ešte aj keby chcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.