OBŽALOVANÍ ODMIETAJÚ VINU, NAVRHNÚ ĎALŠÍCH SVEDKOV
Sedem svedkov a jedného súdneho znalca si na včera naplánoval vypočuť senát Špeciálneho súdu v úplatkárskej kauze bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa. Ako svedok vypovedal aj primátor mesta František Knapík.
KOŠICE. Čuňo čelí obžalobe spolu s Viktorom K. a Ladislavom P. Na októbrovom pojednávaní, ktoré bude do stredy, sa zúčastňujú prví dvaja menovaní. Prípad Ladislava P. je vytýčený na samostatné konanie, ktoré má byť 5. novembra. "V utorok a stredu by mal senát prečítať listinné dôkazy, ide o vyše 5100 strán," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková. Kedy vo veci padne rozsudok však ešte nie je jasné, lebo obžalovaní chcú prostredníctvom advokátov navrhnúť ďalších svedkov.
Obžaloba: Žiadali úplatok
Podľa obžaloby o úplatok 18 miliónov korún trojica požiadala hlavného svedka, štatutára firmy KAME Maroša Merjavého ešte na jeseň v roku 2002. V tom čase sa jeho firma stala generálnym dodávateľom výstavby nájomných bytov na Sídlisku dargovských hrdinov v Košiciach. Na výstavbu bytov mesto potrebovalo financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Eugen Čuňo, Ladislav P. a Viktor K. za províziu prisľúbili štatutárovi spoločnosti KAME zabezpečiť dotácie v celkovej hodnote 181 miliónov korún. Štatutár KAME na dohodu pristúpil a v novembri 2002 im podľa obžaloby odovzdal polovicu z 18-miliónového úplatku, onedlho však požiadali aj o druhú polovicu peňazí. Tentoraz im podnikateľ deväť miliónov odmietol odovzdať. Požiadali ho údajne, aby do 13. februára 2004 zabezpečil aspoň milión korún. Štatutár KAME sa obrátil na políciu a spolupracoval ako agent. Desiateho marca 2004 polícia zadržala Eugena Čuňo a Ladislava P. priamo pri preberaní jedného milióna korún.
Obžalovaní: Išlo o dlh, nie úplatok!
Podľa obžalovaného Ladislava P., ktorý včera vypovedal ako svedok, v žiadnom prípade nešlo o úplatok ale o dlh, ktorý mal voči nemu a Eugenovi Čuňovi podnikateľ Merjavý. Ten im podľa obžalovaných dlžil za sprostredkovateľské služby. "Malo ísť o odmenu vo výške troch percent z objemu poskytovaných finančných prostriedkov," povedal Ladislav P. Časť dlhu štatutár splatil a zvyšok dlhu narástol na úrokoch na niekoľko miliónov, lebo podnikateľ podľa Ladislava P. neplatil dohodnuté splátky včas a ani v dohodnutej výške. "My sme nikdy nežiadali úplatok, nikdy sme žiadnu sumu ako úplatok neprevzali," povedal včera médiám obžalovaný právnik Ladislav P., podľa ktorého s Merjavým nikdy nemali konflikt. "Merjavý bol obchodníkom a my sme poskytovali služby na základe zmluvy, ktorá bola uzatvorená ešte v polovici júna 2001," povedal Ladislav P. a nevylúčil politické pozadie celej kauzy. Podľa neho "je to účelová provokácia, pri ktorej bol bez kontroly zákonnosti použitý svedok".
Čuňo: Merjavého firma mala problémy
"Mám z toho zmiešané pocity, vynárajú sa z toho rôzne konštrukcie a hry, som z toho znechutený," povedal včera novinárom obžalovaný Eugen Čuňo Podľa bývalého viceprimátora, súčasné dokazovanie čoraz viac objasňuje pozadie celej kauzy. Eugen Čuňo si myslí, že za všetkým sú problémy podnikateľa Merjavého a jeho firmy KAME so stavbou, ktorú mal realizovať v Košiciach, a na ktorú mu obžalovaní pomohli získať finančnú podporu. Podľa neho by sa mala verejnosť zaujímať o peniaze, ktoré ako pomoc firma KAME na výstavbu domov tzv. suchou metódou dostala od štátu a tiež o to, prečo môže Merjavý stále podnikať.
Knapík: Mestu je ľúto peňazí
So stavbou domov to dopadlo tak, že základné práce, infraštruktúra a základné skelety sa postavili, ale ďalej stavba nepokračovala. "Nám je z úrovne mesta ľúto, že projekt, zámer nepokračoval a prostriedky, ktoré boli získané aj zo štátneho fondu rozvoja bývania aj z pôžičky, ktorú mestská časť získala, vyšli nazmar," povedal včera v Pezinku súčasný primátor Košíc František Knapík.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.