poistení bude parlament zrejme musieť zaoberať znovu.
BRATISLAVA. Chaos, ktorý vznikol v parlamente pri hlasovaní o novele zákona o sociálnom poistení, môže byť dôvodom, prečo zákon prezident poslancom napokon vráti. Myslí si to opozícia, poslanci z HZDS a SNS. Chybu priznáva aj ministerka práce Viera Tomanová.
Zmätočné hlasovanie spôsobila poslankyňa Smeru Jana Vaľová. Paradox spočíva v tom, že poslanci schválili pozmeňovací návrh Ivety Radičovej, podľa ktorého sa občanom neumožní vstúpiť do 2. piliera, ak to nestihli do 30. júna 2006. Zároveň však schválili návrh, aby sa občania starajúci sa o dlhodobo choré deti alebo opatrovníci mohli rozhodnúť, či do druhého piliera vstúpia. Podľa jedného paragrafu si teda budú môcť začať sporiť na dôchodok, kým druhý to vylučuje.
Právnik radí vrátiť
"Legislatívne pravidlá nerátajú s tým, že by sa dvakrát hlasovalo o tej istej veci a rozhodlo sa opačne," povedal Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV. Myslí si, že chybu môže opraviť iba parlament, ak mu zákon vráti prezident. Ak by poslanci zákon nezmenili, mohlo by ísť o rozpor s ústavou, keďže nie je jasné, čo platí, povedal.
"Určite to bolo zmätočné hlasovanie, pretože o merite veci sme rozhodli v spoločnej správe, kde sme hlasovali za dobrovoľný vstup i výstup a o dalšom pozmeňujúcom návrhu sa už nemalo nechať hlasovať. Zrejme to bude musieť pán prezident vrátiť," povedala poslankyňa za SNS Milada Belásová.
Podpredsedníčka SDKÚ I. Radičová okrem zmätočnosti zákonu vytýka, že je protiústavný a predpokladá, že ho opozícia napadne na Ústavnom súde. Za protiústavné pokladá predĺženie minimálneho času sporenia v druhom pilieri i to, že zákon núti invalidov, aby z neho vystúpili.
Mečiar a Slota chýbali
Na hlasovaní sa nezúčastnil predseda HZDS Vladimír Mečiar ani šéf SNS Ján Slota. Mečiar pôvodne návrh kritizoval a dokonca sa ho pokúsil s pomocou opozície odložiť na ďalšiu schôdzu. Výhrady k nemu mal aj Slota, čo Smer donútilo k niektorým ústupkom.
* * *
ČO SCHVÁLILI
(of)
Prvý pilier
n Strop vymeriavacieho základu pre sociálne odvody sa zvýši z troj- na štvornásobok priemernej mzdy. Vyššie odvody sa nebudú zaratávať do výpočtu penzie.
n Predčasný dôchodca môže popri dôchodku zarábať. O predčasný dôchodok môže požiadať najviac 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
n Interní doktorandi nebudú v postavení zamestnanca.
n Znova sa zavádza generálny pardon pre neplatičov odvodov do Sociálnej poisťovne.
n Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám vznikne nárok na nemocenskú vždy, ak boli predtým aspoň 270 dní poistení, povinne či dobrovoľne.
n Nárok na materskú vznikne, ak matka bola aspoň 270 dní pred pôrodom nemocensky poistená povinne či dobrovoľne.
n Mení sa spôsob výpočtu invalidných dôchodkov.
n Pracujúci dôchodcovia si budú platiť nemocenské.
Druhý pilier
n Sporitelia sa do 30. júna 2008 budú môcť rozhodnúť, či v ňom zostanú.
n Mladí ľudia, ktorí začnú prvýkrát platiť odvody po 30. júni 2008, budú mať pol roka na rozhodnutie, či doň vstúpia.
n Štát bude naďalej platiť odvody do druhého piliera za matky a otcov na rodičovskej dovolenke, pestúnov a osoby starajúce sa o dlhodobo choré deti, no už nie za invalidov.
n Povinný čas sporenia sa zvýši z 10 na 15 rokov.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.