sa, odhodiť zábrany, zlepšuje komunikáciu. Reč je o poháriku lahodného alkoholického moku, ktorý sa nám s príjemným hrejivým pocitom rozlieva v útrobách a navodzuje atmosféru harmónie s okolím i sebou samým. Človek by však nebol človekom, ak by si aj z tohto zázraku neurobil svojho nepriateľa. Namiesto pomoci tak vďaka nemu sám potrebuje pomoc, pretože začína ubližovať tým, ktorí ho majú najradšej. Život s alkoholikom býva totiž takmer vždy riadnym peklom.
Nenávidím manžela
Roztrasený žalúdok, keď manžel alkoholik nadránom nedokáže trafiť do kľúčovej dierky, znôška nadávok, šomrania, nezriedka však i fyzických útokov. Večné ponižovanie, strach a obavy o seba i vlastné deti. To všetko znáša pani Júlia už pekných pár rôčkov. Začínalo to klasicky nevinne, časom sa však z manžela vykľul alkoholik ako vyšitý. Pár promile z tichého človeka s výzorom neviniatka robí nebezpečného grobiana. Pani Julka by oželela peniaze, ktoré manželova závislosť stojí, preniesla by sa cez preplakané noci. Nad niektoré veci sa však povzniesť nedá.
"Keď si vypije, je agresívny. Vďaka tomu sa zo mňa stala ustráchaná bytosť, ktorá sa strhne pri najmenšom šramote. Vybíja si na mne zlosť, nadáva mi, okato a bez hanby ma podvádza. Najhoršie je, že už dvihol ruku párkrát i na deti, a to mu tolerovať nemienim."
Je takmer nemožné dopátrať sa, ako k takejto závislosti došlo. Živnou pôdou nebola rodina, chudobné pomery, problémy ani žiadna mimoriadna trauma. Podľa Júlie si zrejme manžel alkoholom už počas štúdií zvyšoval nízke sebavedomie a ´prestrelil´. "Milovala som ho z celej duše, rokmi sa však z neho stal cudzí človek. Dnes môžem otvorene povedať, že ho nenávidím. Odmieta pomoc okolia, za žiadnu cenu nechce pristúpiť na ústavnú liečbu. Neviem však ako sa oslobodiť. Sama s deťmi nevyžijem, nemám kam ísť," so slzami v očiach hovorí nešťastná žena.
Rada psychológa: Myslenie pani Júlie je typické pre všetky ženy, ktoré žijú s agresívnym alkoholikom. Strach pred neistotou, ktorá môže priniesť vykúpenie, spravidla vždy zvíťazí nad istotou aj keď neznesiteľnou a krutou - a to je jeden z dôvodov, prečo odkladajú riešenie. Život s agresorom ich zbavil sebaúcty a sebavedomia, schopnosti slobodne sa rozhodovať a riešiť problémy. Rozchod je jediným dôstojným riešením v situácii, keď partner alkoholik odmieta pomoc a nie je ochotný zmeniť správanie. Každá žena môže vyhľadať odbornú psychologickú pomoc, ktorú aj dnes bezplatne poskytujú viaceré organizácie, kde jej pomôžu zvládnuť riešenie problému.
Bujaré párty
Kamil nikdy nebol ženatý. Celé roky sa vysmieval z kamarátov, ktorí sa podľa jeho slov ´nechali osedlať´. Užíval si život plnými dúškami a k tomu neodmysliteľne patrili bujaré párty plné kvalitného životabudiča. V dvadsiatke to bolo pochopiteľné, v tridsiatke skôr smutné a v štyridsiatke je z neho troska. Hoci striedal frajerky pomaly ako špinavé prádlo, Silvia tu bola vždy, keď potreboval pomocnú ruku. Postupne kvôli alkoholu rozpredal zariadenie bytu a ocitol sa na ulici. Hoci zanevrel na celý svet, dlhoročná družka sa kvôli nemu neustále trápi.
"Vždy som mala naňho slabosť, nech mi akokoľvek ublížil. Spoznali sme sa na vysokej škole a zrejme je mojou osudovou láskou. Je však náročné žiť s vedomím, že neviete, kde sa túto noc váš milovaný nachádza, v akom stave a či vôbec príde domov. Mesiace jeho nekonečnej lásky ku mne sa striedali s mesiacmi hýrenia s barovými kráskami. Vždy sa potom vrátil a ja som ho vždy prijala. Netrápim sa nad svojím zničeným životom, ale nad skutočnosťou, že som mu nedokázala pomôcť. Že skončil na ulici ako troska a ja neviem, čo ďalej," zúfa si Silvia.
Rada psychológa: Pre Silviu mám zlú správu - jej láska ku Kamilovi bola zneužívaná, a tým, že jeho problémy s alkoholom tolerovala, mali tendenciu narastať. Jedna správa je priaznivejšia problémy sa dajú riešiť v každej etape a okolie môže pomôcť, ak spojí svoje sily. Ani Silvia by preto nemala zostávať s problémom sama, ak ešte chce Kamilovi pomôcť, mala by nájsť spojencov v rodine, v zamestnaní, medzi priateľmi. Tlak okolia ho môže priviesť k prijatiu liečby, a tá ho môže zachrániť.
Zničený život
Mirke sa život zmenil rýchlosťou blesku. Harmóniu vzťahu s Martinom narušila nehoda. Pod kolesá auta mu vbehol chodec a on nezvládol riadenie. Súd ho síce oslobodil, výčitky ho však dohnali k alkoholu. "Všetko sa rozpadlo ako domček z kariet. Prestal sa smiať, zaujímať sa o okolie, smútok zapíja hojnými dúškami ostrého. Už ani neviem, aké je to zobudiť sa a tešiť sa na ďalší deň. Pripadá mi to, akoby sa nad nami vznášal hrozný búrkový mrak, ktorý sa nie a nie rozplynúť," smúti Mirka.
Jej Martin nie je agresívny. Naopak, v jeho očiach sa aj v stave najväčšej opitosti zračí nevýslovné zúfalstvo. Nedokáže sa zmieriť so skutočnosťou, že jeho pričinením vyhasol ľudský život. "Milujem ho, ale akoby sme spolu s obeťou nehody zomreli i my dvaja. Nedokážem takto žiť, ale opustiť ho... To by som ho zrejme rovno odsúdila na smrť. Keď však ostanem, pomaly prídem o rozum aj ja," dodáva na záver.
Rada psychológa: Pre Martina a vlastne aj pre Mirku je jediným riešením Martinove liečenie. Neschopnosť vyrovnať sa so skutočnosťou, zúfalstvo a depresia, únik od problému k alkoholu, to všetko si vyžaduje komplexnú liečbu medicínsku i psychologickú. Na životnú krízu reagujú ľudia rôznym spôsobom. Ak vnímame, že naši blízki reagujú neadekvátne, že problém, alebo životnú traumu utápajú v poháriku snažme sa im pomôcť čo najskôr. Tolerancia zo strany rodiny, blízkych a celej spoločnosti vytvára ideálne podmienky na to, aby sa mnohí ľudia v alkohole naozaj utopili ...
Potencionálne príčiny vzniku závislosti:
posmeľujúci účinok
prostriedok zblíženia
uvoľnenie stresu
spoločenská nevyhnutnosť
dlhotrvajúci neriešiteľný problém
depresie
nepriaznivé rodinné zázemie
dedičnosť
Varovné príznaky:
pitie zhoršuje váš rodinný život
zhoršuje vám reputáciu
máte po ňom výčitky svedomia
začínate mať finančné problémy
zanedbávate blízkych
znížili sa vaše pracovné ambície
máte problémy so spánkom
už ráno máte chuť na pohárik
pijete už aj sám
mávate stratu pamäti v súvislosti s pitím
V prípade potreby sa obráťťe na Centrum pre liečbu drogových závislostí na Skladnej ulici v Košiciach. Poradenstvo a psychoterapiu v etapách, ktoré je možné zvládnuť psychologickými prostriedkami, poskytuje i Súkromné centrum výchovnej a psychologickej prevencie na Medickej ulici v Košiciach.
Andrea NITKULINCOVÁ, Rady poskytla: PhDr.Angelika Prevozňáková, psychologička, Súkromné centrum výchovnej a psychologickej prevencie na Medickej ulici v Košiciach, FOTO: Profimedia.SK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.