vajcovité až elipsovité, na okraji jemne pílkovité a husto chlpaté. Strapce modrých kvetov sú za plodu predlžené, žliazkato páperisté. Kvety sú v pazuchách kopijovitých listeňov, sú krátko stopkaté. Štyri rovnako dlhé kališné zuby sú podlhovasté. V kvete sú dve tyčinky. Koruna je tanierovitá. Tobolka je dvojpuzdrová, obrátene srdcovitá a páperistá. Je sploštená kolmo na priehradku. Semená sú početné.
Najviac podobná veronika rozprostretá má listy sediace a päť nerovnakých kališných zubov, veronika obyčajná má vzpriamenú stonku a nápadne vrúbkované takmer sediace listy.
Veronika lekárska rastie v svetlých lesoch, na pasienkoch a na medziach. Vyžaduje suchšie, chudobné, kyslé až neutrálne, rašelinové aj piesočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina je predmetom zberu kvitnúca vňať. Droga obsahuje triesloviny, horčinu, glykozid aukubín, organické kyseliny, vitamín C, saponíny, vosky a silicu. Veronika znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pôsobí priaznivo na močové cesty pri zápaloch a kameňoch, je vhodná aj pri bronchitíde a astme. Podporuje trávenie a čistí krv. Má aj protireumatické účinky. Využíva sa formou závaru alebo ako tinktúra, v druhom prípade hlavne pri kožných problémoch a kataroch dýchacích ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.