Váha to bola teda parádna, v peci skončilo 3,4 tony nelegálne dovezených výrobkov, liehu i cigariet.
Tony mizli v Avii
"Makaj, nakladaj, nemáme na to celý deň," štorcovali sa colníci pred tým, než zo skladu začal miznúť tovar do pripravenej Avie.
Sklad sa pomaly vyprázdňoval, mizli pretlaky, krémy, mydlá, cigarety i ošatenie. Dokonca si colníci pribalili aj vlastnú výstroj, ktorá už nespĺňala parametre a bolo nutné ju zničiť.
"Medzi spaľovanými vecami je aj takmer 3-tisíc kartónov cigariet. Všetky boli na územie SR dovezené nelegálne. Podobne sa spáli aj takmer 5 000 kusov ošatenia," povedala nám hovorkyňa Colného úradu Košice Zuzana Pavlíková.
Len nakladanie trvalo vyše hodiny. Niečo bolo vo vreciach, iné zas v krabiciach. Keď sa človek pozrel na stovky balení kávy či pretlaku, bolo mu toho ľúto. Veď niekomu by sa zaiste pomohlo. K likvidácii tovaru po uplynutí exspiračnej lehoty však musí colný úrad pristúpiť zo zákona. Výrobky, ktoré pre svoje vlastnosti majú určenú lehotu spotreby, sa totiž nesmú uviesť do obehu.
Kurz: Spaľovňa
Konečne sa pohýname. Kurz: Spaľovňa Kositu Kokšov Bakša. Aj keď cesta netrvá dlho, čakanie pred samotnou spaľovňou áno. Tamojší pracovníci majú svoje predpisy a zrejme aj dostatok času, aby ich splnili. Potom nás pustili, vyfasovali sme ochranné prilby (keby niečo) a vošli do haly, kde k spaľovaniu malo dôjsť.
"Odtiaľ to budeme vláčiť až tam do výťahu? Nedá sa tam zacúvať? Asi nie," pošomrali si colníci, ktorí museli tony tovaru prenášať na vzdialenosť asi pätnástich metrov.
Napriek tomu sa dali do práce a postupne všetko vyložili. Priamo v hale, kde sa tovar spaľoval, sme niektoré z balíkov otvorili. Gaťky, podprsenky, dokonca aj náhradné gumky do trenírok. To všetko končilo vo vriacom kotli.
Dražby nepomohli
"Tovar, ktorý sme sa rozhodli zničiť, už bol niekoľkokrát neúspešne ponúkaný v dražbách. Podľa zákona o dobrovoľných dražbách by sme však museli urobiť nové ohodnotenie tovaru. To stojí peniaze a podľa výsledkov predchádzajúcich dražieb je zrejmé, že náklady na vyhotovenie znaleckého posudku by prevýšili výťažok z dražby."
"Aha, seknú mi?," natiahol si jeden z prítomných gaťky na hlavu. Sranda nechýbala, no dôležitá bola ostražitosť. priebeh spaľovania si colníci fotili a natáčali na video. Uniknúť nesmela ani krabička cigariet.
Domovy na tovare zarábali
Keďže colníci pálili aj veľké množstvo šatstva, opýtali sme sa, prečo ho radšej neponúkli charite alebo detským domovom. "Skúsili sme to, avšak nemali záujem. Museli by totiž zaplatiť clo, DPH a navyše splniť podmienku, že nedostanú od štátu dotáciu. Je to možno škoda, ale inej cesty niet," uvádza Z. Pavlíková.
My sme sa však dozvedeli, že v minulosti už niektoré detské domovy takto tovar odkúpili, no následne ho opäť predávali. Chceli na ňom zarobiť.
"Prebrali sme zákony EÚ a pokiaľ nie je k dispozícii doklad o pôvode, nie je možné tovar ponúknuť nikomu. Väčšina páchateľov ho nemá a my ich následne riešime v priestupkovom či trestnom konaní, podľa výšky spôsobenej škody."
Slzy za "fajkou"
Niet pomoci, všetko končilo v peci. Fajčiari sa ťažko lúčili s cigaretami rôznych, i vychýrených značiek. Pravdou však je, že prevládali ukrajinské "tromfy" Boss čo Clasic. Pašeráci si však nedajú povedať a niektorí sú doslova chronickí. "Hoci sú za túto činnosť mastné pokuty, skúšajú."
Keď colníci chceli skontrolovať babku na okolí Košíc, začala utekať a z vrecák jej vypadávali cigarety. Už predtým však bola trikrát pokutovaná, keď ju zlapali, povedala, že predáva aj petržlen. Ďalšia sa zas vyhrážala colníkom, že sa obesí, ak jej tovar nevrátia.
Za tri cigy pokuta 50-tisíc
Kým textil, ak je doklad o nadobudnutí, je možné ponúknuť k odpredaju, cigarety sú iná kapitola. Daňové územie v rámci EÚ má totiž každý štát vlastné. To znamená, že hoc aj z Maďarska môžete doviezť len kartón cigariet a aj na ten musíte mať doklad o nadobudnutí. Samozrejme len pre vlastnú spotrebu. Najväčší problém je však vlastniť cigarety s kolkom krajiny mimo EÚ. V našich končinách je bežné, že si ľudia kúpia cigarety z Ukrajiny. Chyba. Presvedčil sa o nej aj mladík, ktorého nedávno v Košiciach zlapali colníci. Cez vrecko mu presvitala krabička takýchto cigariet.
"V krabičke mal tri cigarety, napriek tomu sme mu museli dať pokutu. Tá je minimálne 50-tisíc korún, alebo 50 % zo spotrebnej dane. Nepomôže, ak hovorí, že cigarety našiel, alebo mu ich niekto daroval," vysvetľujú colníci.
Len pre vlastnú spotrebu
V praxi to znamená, že ani legálne kúpený kartón cigariet bez našich kolkov nemožno darovať. Ak vás zlapajú colníci, pokuta je pre nadobúdateľa i obdarovaného, teda spolu 100-tisíc Sk. Zrejme najväčšiu škodu "utrpel" Košičan u ktorého zhabali vo februári na Bencúrovej ulici colníci vyše 730 kartónov cigariet. Všetky splanuli plameňom a vydymili komínom. On navyše musí zaplatiť mastnú pokutu.
"Pozrite ako horia, o chvíľu z toho nebude nič," vraví pracovník spaľovne. Má pravdu, vysoká teplota si so všetkým hravo poradila.
Spaľovanie zúčtujú pašerákom
Hodnota spaľovaného tovaru bola vyčíslená na 1,5 milióna korún, ešte však v nej nie sú zahrnuté všetky položky. Náklady súvisiace s likvidáciou tohto tovaru, zhruba 9-tisíc Sk, si colný úrad refunduje od jednotlivých dlžníkov, náklady na zničenie tovaru by preto mali byť nižšie než náklady na zrealizovanie opakovanej dražby.
"Tento tovar pochádzal od 264 páchateľov. Každý zaplatí adekvátne množstvu, ktoré prevážal. Teda je možné, že niekto zaplatí päť korún, iný zas niekoľko stovák."
Peniaze nebude jednoduché vymôcť, pretože tovar bol zadržaný aj u cudzincov. Colníci však majú aj na toto páky. Dostupné adresy poslúžia na doručenie šekov, ak niekto nezaplatí, a je cudzinec, jednoducho dostane zákaz vstupu na Slovensko.
"Oni si to potom rýchlo rozmyslia a prídu. Ak nezaplatí Slovák, nastupuje exekučné konanie a suma sa z niekoľko sto korún môže vyšplhať na tisíce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.