teroristických bombových útokov na prímestské vlaky v Madride v roku 2004, pri ktorých zahynulo takmer 200 ľudí.
BRATISLAVA. Španielsky súd odsúdil 21 osôb zapojených do teroristických bombových útokov na prímestské vlaky v Madride v roku 2004, oslobodil však muža obvineného z organizovania útokov.
Zo 40-tisíc rokov basy 40
Predsedajúci sudca Javier Gómez Bermudez vyhlásil dvoch Maročanov, Džamala Zúgama a Othama el-Gnaúího, ako aj Španiela Josého Emilia Suareza Trashorrasa za vinných za masovú vraždu 191 ľudí, ktorí zahynuli pri výbuchoch, ako aj pokus o vraždu. Všetci traja boli odsúdení na 34-tisíc až 43-tisíc rokov väzenia, aj keď podľa španielskych zákonov za mrežami strávia maximálne 40 rokov. Štyria ďalší hlavní podozriví dostali menšie tresty v dĺžke 10 až 18 rokov. Štrnásť osôb bolo uznaných vinnými za menšie obvinenia ako príslušnosť k teroristickej skupine. Z celkového počtu 28 obžalovaných španielsky protiteroristický súd oslobodil sedem osôb, medzi nimi aj jedného z hlavných podozrivých.
Prekvapenie
Prekvapujúco oslobodený Rubáí Usmán Sajjid Ahmad alias Egypťan Muhammad bol obvinený z pomáhania pri organizácii útoku inšpirovaného al-Kájdou. Usmán, ktorý je vo väzení v Taliansku v súvislosti s ďalšími obvineniami z terorizmu, sa údajne chválil cez odpočúvaný mobil, že madridská masakra bola jeho nápadom. Jeho obhajcovia však úspešne argumentovali, že nahrávka bola zle preložená.
Európsky 11. september
Desať bômb, ktoré explodovali počas rannej špičky v štyroch prímestských vlakoch 11. marca 2004, zabilo 191 ľudí z 13 krajín a spôsobili zranenia 1841 ľuďom. Ide o najhoršie teroristické útoky na Západe od útokov na Spojené štáty 11. septembra 2001. Dvojročné vyšetrovanie viedlo k záveru, že skupina sa nechala inšpirovať al-Kájdou, ale nebola s ňou nijakým spôsobom prepojená, ani od nej nedostávala finančnú podporu. Na rozdiel od útokov v USA, ktoré stmelili Američanov všetkých politických názorov, madridské útoky španielsku spoločnosť rozdelili. Vo voľbách tri dni po výbuchoch obyvatelia zvolili socialistov a zosadili proamerickú vládu. Zapatero následne splnil predvolebný sľub a stiahol takmer 1300 španielskych vojakov z Iraku.
Jeden z najväčších procesov
Vynesením rozsudku, ktoré naživo odvysielala španielska televízia, sa skončil jeden z najväčších súdnych procesov s teroristami v Európe. Súdny proces trval od polovice februára do začiatku júla. Počas 57 dní zasadnutia súdu vypovedalo takmer 300 svedkov a 60 odborníkov. Obžalovací spis obsahoval približne 100 000 strán. Obvinení sledovali proces z klietky s nepriestrelným sklom. Viacerí z nich počas procesu držali hladovku. Obhajcovia teraz majú päť dní, aby sa odvolali proti rozsudkom na španielskom Najvyššom súde. Počas štvormesačného súdu, ktorý sa skončil 2. júla, obvinení, 19 prevažne severoafrickí Arabi žijúci v Španielsku a 9 Španielov, všetky obvinenia popreli. Viacerých však usvedčili svedkovia, ktorí uviedli, že ich videli, ako zanechali ruksaky vo vlakoch v deň útokov. Usvedčili ich aj stopy DNA, ktoré zanechali na miestach útokov. V prípade bolo pôvodne obvinených 29 ľudí, prokurátori však v júni stiahli všetky obvinenia proti jednému z neplnoletých obžalovaných, Maročanovi Brahimovi Mússatenovi pre nedostatok dôkazov.
Z bezpečnostných dôvodov sa proces nekonal v Národnej súdnej sieni, ale v tržnici, z ktorej sa počas procesu stala policajtmi obkľúčená pevnosť. Predsedajúci sudca si svojím energickým vedením pojednávania vyslúžil všeobecné uznanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.