PAKISTAN. V Lahore sa pred budovou miestneho najvyššieho súdu zišlo až dvetisíc právnikov. Policajti proti nim použili obušky a slzný plyn. Viac než 250 ich skončilo za mrežami. Zatváralo sa aj v Karáčí, Islamabade a Multáne. Od soboty zadržali bezpečnostné zložky podľa ministerstva vnútra až 1800 ľudí. Viacerí sudcovia sú v domácom väzení. V krajine platí zákaz zhromažďovania sa. "Ak ľudia zoberú spravodlivosť do vlastných rúk, budú sa za to musieť zodpovedať," citovala BBC ministra informácií Taríka Azíma.
Spojené štáty a Veľká Británia včera so znepokojením reagovali na masové zatváranie právnikov v Pakistane. Washington aj Londýn varovali pakistanskú vládu, že ak neobnoví ústavný poriadok, prehodnotia svoju finančnú pomoc tejto krajine. Vláda v Islamabade už informovala, že dodrží pôvodný januárový termín konania parlamentných volieb. Premiér Šaukat Azíz včera potvrdil, že parlament bude rozpustený 15. novembra a voľby sa uskutočnia do 60 dní. Prezident Parvíz Mušarraf však po vyhlásení výnimočného stavu ostane veliteľom armády aj po 15. novembri. Jeho sľub, že vyzlečie uniformu, už podľa premiéra Azíza neplatí. Aj keď Mušarraf tvrdil, že výnimočný stav vyhlásil najmä pre ohrozenie stability krajiny islamskými radikálmi, analytici sa zhodujú na tom, že sa viac obával najvyššieho súdu. Ten mal včera rozhodnúť, či sa mohol v októbrových voľbách, ktoré vyhral, opäť uchádzať o prezidentské kreslo.
Zdroj blízky prezidentovi informoval britský denník Guardian, že najvyšší súd sa chystal vyhlásiť Mušarrafovu kandidatúru za protizákonnú. Táto informácia sa vraj k prezidentovi dostala už minulú stredu. V sobotu nahradil Mušarraf najvyššieho sudcu Iftikhara Čaudhrýho svojím nominantom Hamídom Dogarom a vymenil aj ďalších ôsmich ústavných sudcov. Generálny prokurátor Málik Kajjúm informoval, že noví sudcovia rozhodnú o legitimite prezidentovej kandidatúry "čo najskôr". .
* * *
----FAKTY---
Médiá zastavila cenzúra
n Podpredseda opozičnej strany Moslimská liga Kabir Wasti práve kritizoval generála Mušarrafa v relácii Mere Mutabiq, keď vysielanie Geo News niekto prerušil. Do niekoľkých minút zmizla pakistanska súkromná Aaj TV z ponuky káblovej televízie.
n Nepríjemnú návštevu nezažili len redaktori elektronických médií. Polícia včera v Karáčí vtrhla aj do tlačiarne najväčšieho vydavateľa novín a zastavila tlač večerníka Awam (Ľud).
n Za mrežami sa za svoje komentáre ocitli mnohí žurnalisti. Elektronické médiá nemôžu odvysielať akýkoľvek materiál, ktorý by popieral ideológiu jednotného Pakistanu a ktorý by zosmiešňoval a podrýval autoritu prezidenta. De facto to pre novinárov znamená, že ak nesúhlasia s výnimočným stavom, nemajú o čom písať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.