PREZIDENT DOSTANE ODHLASOVANÚ VERZIU
Predseda Národnej rady priznal, že legislatívny odbor nezohľadnil jedno hlasovanie poslancov na jeho pokyn.
BRATISLAVA. Zákon o sociálnom poistení dostane prezident v takom znení, ako ho schválili poslanci. Teda aj s dvoma protichodnými ustanoveniami. Predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška tak urobil po tom, čo opozícia pohrozila, že navrhne mimoriadnu schôdzu s jediným bodom - návrhom na jeho odvolanie.
Legislatívny odbor zverejnil na internetovej stránke čistopis, v ktorom nebolo zohľadnené zmätočné hlasovanie poslancov o pozmeňovacom návrhu poslankyne SDKÚ Ivety Radičovej. Poslanci schválili, že ten istý paragraf v zákone je, aj nie je.
Vydal pokyn, aby zabudli...
Paška vydal legislatívnemu odboru pokyn, aby na Radičovej návrh zabudli. Obhajuje sa tým, že aj tak sa o ňom nemalo hlasovať, lebo to bolo v rozpore s rokovacím poriadkom. Spravodajkyňa Jana Vaľová to však urobila, preto podľa opozície a niektorých právnikov treba hlasovanie brať na vedomie. "Je to riešenie, ktoré neupravuje žiadna právna norma," povedal Paška.
"Prvý návrh vychádzal z logiky veci a bol výsledkom možno aj časovej tiesne, keďže zákon hovorí, že čistopis sa musí objaviť do troch dní," obhajoval sa. Odmieta, že by priznal svoju chybu. "Aj na základe analýzy zo strany ľudí, ktorí sedia v stálej komisii pre ústavu a rokovací poriadok, sa dnes prikláňam k tomuto riešeniu," povedal Paška. Znamená to, že prezidentovi pošle zákon, v ktorom budú obidve rozporuplné tvrdenia.
"Keďže sa okolo toho rozvinula obrovská búrka, ktorá nesmeruje do čistoty legislatívneho procestu, ale stala sa politickým opozičným nástrojom, tak sme hľadali aj iné riešenie," vysvetľoval. Podľa neho "je nekorektné zo strany Dzurindu hovoriť o ohrození ústavnosti". Paška, ale aj Miroslav Číž sa obhajujú hlavne tým, že nie je možné napísať taký čistopis zákona, v ktorom daný paragraf je, aj nie je. "To nejde," povedal Číž.
Na otázku, ako sa však môže rozhodnúť, ktorý z protichodných návrhov prezidentovi pošle a ktorý nie, Paška povedal, že si stále myslí, že aj jeho výklad je možný a správny. "Nikdy som sa nebál brať zodpovednosť, áno, rozhodol som, lebo som tu na to," tvrdil.
SDKÚ chcelo odvolať Pašku, KDH Číža
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda ešte pred Paškovým rozhodnutím povedal, že ak podpíše "podvod", požiada partnerov o zvolanie schôdze parlamentu s návrhom na jeho odvolanie. Zároveň by sa podľa Dzurindu obrátili na Ústavný súd. SDKÚ predpokladalo, že vynechať sporný paragraf zo zákona bol Paškov zámer. Poslanecký klub KDH odsúhlasil, že podá návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Miroslava Číža zo Smeru.
Číž čistopis, ktorý legislatívny odbor zverejnil, obhajoval ako prvý. "Svojimi vyjadreniami spochybnil základné princípy parlamentnej demokracie," povedala predsedníčka klubu KDH Mária Sabolová.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.